Izbornik
Naslovnica Općine
Seosko domaćinstvo u Baranji

Za goste imaju i bazen, a plan im je u Popovcu otvoriti i seljački wellness

Tatjana Novačić, vlasnica seljačkog gospodarstva Novačić u Popovcu
1/8
Foto: Marko Mrkonjić/PIXSELL
Rođena Osječanka Tatjana Novačić udala se za Riječanina pa su prvo živjeli u Slavoniji, a zatim nešto kraće u Rijeci. Vratili su se 2008., kupili zapušteno imanje, otvorili seosko domaćinstvo Novačić u koje su do danas uložili pet milijuna kuna. Ponosna vlasnica ove je godine osvojila i titulu najbolje seoske domaćice

Čim se sunce izdigne iznad brda u baranjskom selu Popovac, Tatjana Novačić iskoči iz kreveta i “rastrči” se dvorištem. A prvi pogled na dvorište i ne otkriva da smo u 2016. Kokodaču kokoši, laju psi, topot lipicanaca odjekuje u pozadini. Domaćica hrani životinje, kuha, priprema zimnicu pa sjeda za računalo i šalje e-mailove, a telefon neprekidno zvoni. Posla je puno jer, što uzgoji, to i jede, kako ona, tako i njezini gosti.

– Život na selu nije nam samo posao, mi ga uistinu živimo – započinje Tatjana, vlasnica seoskog domaćinstva Novačić. Baš zbog svega toga, ona je i – najbolja seoska domaćica u našoj zemlji. Prestižnu titulu dodijelila joj je Hrvatska turistička zajednica, na natječaju “Čovjek, ključ uspjeha”.

Foto: Marko Mrkonjić/PIXSELL

Otvaraju i dom umirovljenika

– Neskromno ću reći da je na našem imanju čovjek uistinu ključ uspjeha – smješka se ona.

Rođena Osječanka udala se za Riječanina pa su živjeli prvo u Slavoniji, a zatim nešto kraće u Rijeci. Vratili su se 2008. pa ubrzo kupili i zapušteno imanje u selu s kojim nisu ranije imali nikakve veze.

– Nisam znao ni gdje je Baranja, a kamoli Popovac – šali se suprug Damir, inače pomorac. Platili su kuću 16.000 eura. Trebala je to biti njihova oaza mira, no “kotač se zavrtio”. Uložili su do danas više od pet milijuna kuna, ni sami ne znaju kako.

– Obnovili smo kuću, sagradili bazen u dvorištu, a proširili smo se i na susjedno imanje, gdje uskoro otvaramo obiteljski dom za starije i nemoćne osobe. Kupili smo i još jednu nekretninu u blizini i preuredili je u kuću za odmor – navodi naša sugovornica. Postali su proljetos i vlasnicima stare njemačke kuće koju će renovirati za izletište. Dobili su za to 40.000 kuna iz resornog ministarstva, no uložit će sigurno deset puta više.

U matičnoj je kući, pak, 12 kreveta, starinskih, autentičnih. Spavaju u njima, najčešće, mlade zagrebačke obitelji s djecom, vikendima. Popunjenost je skočila za 300 posto kada su lani sagradili – bazen. Nalazi se u grijanoj kućici od 50 kvadrata. Ugradili su i bisernu kupku, odnosno sitne valove za masažu. Za bazen su dobili 50.000 kuna potpore od ministarstva i 30.000 od županije. Tek je to začetak većeg projekta, seljačkog wellnessa. Ponude već i danas gostima masažu žitaricama, a izvrstan je to lijek za bolju cirkulaciju.

– Prije nas nitko nije ni sanjao o turizmu u Popovcu, bili smo pioniri, a kasnije su se otvorila još dva smještaja, što nam je strašno drago. Ima i ekskluzivnijih seljačkih domaćinstava od moga, no moj je ključ uspjeha, možda, što sam stava da gost ne mora provesti cijeli dan samo u mom dvorištu. Moramo napraviti destinaciju od Baranje, kao što je to Istra – zaključuje Tatjana.

Foto: Marko Mrkonjić/PIXSELL

Popularna destinacija

A Baranja, smatraju stručnjaci, treba i može biti hrvatska Toskana. Prepoznaju to sve više i turisti. Zabilježeno je oko 21.000 noćenja do konca rujna, što je 4000 više nego lani u tom periodu. Dolazaka je izbrojeno 10.700, a to je porast za 2100. Strani gosti čine 50,4, a domaći 49,6 posto. Primjerice, novi Etnološki centar baranjske baštine u Belom Manastiru obišao je, do jučer, 4001 posjetitelj. Po propisima EU, koja ga je i financirala, imaju rok od pet godina da popune kvotu od 5000 gostiju, a oni će to uspjeti za šest mjeseci.

– Gosti na moru ostaju u prosjeku pet dana, kod nas su 1,7 pa ih moramo, u suradnji s Osijekom, privoljeti da ostanu duže. Vapimo za investicijama, i domaćim i stranim. Cijela Baranja nema ni 2000 kreveta, a s Osijekom 3000. Treba nam više smještaja koji mogu primiti cijelu autobus – navodi Matej Perkušić, čelnik TZ Baranje. Sedam su projekata prijavili na fondove EU, kao prekograničnu suradnju. Izuzetno je zanimljiva tzv. mistična Baranja. Turisti bi obilazili “kuće strave” za koje se vežu jezive legende.