Izbornik
Naslovnica Projekti
Strukovne škole

Iz škole miču krede i ploču, a donose opremu za praktičnu nastavu

Učenici Ugostiteljske škole na praktičnoj nastavi
Foto: Boris Ščitar/Vecernji list/PIXSELL
Centri kompetencija osnivat će se u svakoj županiji, a pokrivat će u prvom valu sektore turizma, ugostiteljstva, zdravstva....

Financiranje centara kompetentnosti, uređenje strukovnih škola i nabava potrebne opreme za pojedina zanimanja, za što je namijenjeno oko 130 milijuna eura, samo su dio promjena koje slijede u strukovnim školama, a koje su propisane i u izmjenama Zakona o strukovnom obrazovanju koje će političari danas u saborskim klupama primiti na prvo čitanje.

Četiri godine, plan je to Vlade Prskala, pomoćnika ministrice obrazovanja Blaženke Divjak, trebale bi biti dovoljne za kompletnu modernizaciju trogodišnjih i četverogodišnjih škola.

– Iz strukovnih škola mičemo kredu, ploču i klupe i dovodimo modernu opremu na kojoj će i nakon izlaska iz škola raditi učenici. U cjelokupan obrazovni proces ulaze i poslodavci kako bi prilagodili programe, ali i praktična znanja tržištu rada – kazao je tako Prskalo. Uostalom, učenik strukovnih škola već će u drugoj godini biti i “radnik”, a škole će same, ovisno o tome za koja zanimanju školuju učenika, određivati u kojoj će mjeri u nastavi biti zastupljeni i opći predmeti poput hrvatskog, zemljopisa, povijesti i stranog jezika.

– Ovo je primjer projekta za koji ne sumnjam da će dobiti političku podršku. U ovoj reformi ne sudjeluje samo Ministarstvo obrazovanja, nego i mnoga druga ministarstva, zatim Obrtnička i Gospodarska komora. Ovim projektom uvest ćemo naše škole u budućnost, to je uostalom i temelj za gospodarsku promjenu – kazala je tako ministrica obrazovanja Blaženka Divjak.

Moraju se uključiti i profesori

Naime, natječaji za prijavu centara kompetencija bit će otvoreni u ožujku, a u svakoj županiji uredit će se i opremiti po jedan centar. Naime, u prvoj fazi centri će biti usmjereni na podsektore: turizam i ugostiteljstvo, strojarstvo, elektrotehniku, informacijske i komunikacijske tehnologije, poljoprivredu i zdravstvo.

Kako kažu u Ministarstvu, ona škola koja prođe na natječaju za centre kompetencija prva će proći sve potrebne infrastrukturalne promjene, nadogradnju i obnovu postojećih učinioca, a zatim će biti i opremljena svom potrebnom opremom. Uz centre kompetencija plan je graditi i učeničke domove kako bi se u takve moderne škole mogli upisivati i učenici u čijoj županiji nije formiran centar za sektor koji je u njihovu interesu.

– Poanta je da učenici u školi uče sve tajne budućeg zanimanja, da te škole budu konkurentne. One moraju biti privlačne, a učenik mora naučiti ovladati novim tehnologijama – poručio je tako Vlado Prskalo.

Naglašava da se u reformu strukovnog obrazovanja moraju uključiti i profesori, ali i ravnatelji koji, osim što moraju biti menadžeri, moraju biti i socijalni pedagozi.

Centre kompetencija i način na koji rade kontrolirat će samo Ministarstvo.

– Volio bih da Ministarstvo nema ingerenciju nad upisima u strukovne škole, nego da o upisnoj kvoti računa vode svi dionici, pa i sami poduzetnici i obrtnici kako bi se ona uskladila s tržištem rada – kaže Prskalo.