Čak i sada, dok se ribe još izlovljavaju u rijekama ili kupuju i još nisu zaplivale u svojim tankovima koji ih spremno čekaju, slatkovodni akvarij u Karlovcu, prvi te vrste i jedinstven u Hrvatskoj i ovom dijelu Europe, zaustavlja dah. Ušli smo u unutrašnjost akvarija prije otvorenja, kada se još izvode završni radovi; neki se bazeni dovršavaju, neki već pune, postavlja se namještaj, uređuju uredi, prijemni dio, knjižnica, dotjeruje okoliš... Već s ulaza akvarij je poseban, ukopan u zemlju, na površini (krovu) uzdižu se kupole na kojima je zemlja i zasijana trava. Tek kada se približite samom ulazu, uočite središnji trg koji vodi u tri cjeline, kafić s knjižnicom, uredske prostore i akvarij u kojemu je smješteno čak 25 bazena ispunjenih izvorskom vodom.
Kapitalni primjerci riba
"Smješteni su tako da prikazuju tok jedne tipične kraške rijeke kakva je i Korana koja teče neposredno uz akvarij. Stoga posjetitelji kada uđu, čuju šum rijeke i ribe u rijeci prate odozgo. Kako ponire rijeka, tako “ponire” i prostor akvarija, pa će u jednom trenutku gosti prolaziti kroz “špilje”, pa i ispod bazena s ribama, najdubljeg i najvećeg tanka u akvariju, da bi rijeka kasnije ponovno izašla na površinu, a na kraju izložbe dolazi se do sedrene barijere, sustava od nekoliko akvarija koji se prelijevaju. Vjerujem da će posjetiteljima biti zanimljivo vidjeti više od sto vrsta riba, od čega više od 40 endemskih vrsta. Među njima, u najvećem bazenu, imat ćemo i kapitalne primjerke riba iz porodice jesetre, kojih od gradnje HE Đerdap više nema u hrvatskim rijekama jer ne mogu do njih migrirati. U akvarijima bit će ukupno više od 5000 slatkovodnih jedinki, dakle sve ono što čini život jedne rijeke; od riba, školjaka, riječnih rakova, raznog bilja...", priča nam Margarita Maruškić-Kulaš, ravnateljica Javne ustanove Aquatika koja upravlja slatkovodnim akvarijem.
"Uvjeren sam da će akvarij biti velika atrakcija građanima, školama i turistima, ali i stručnjacima i ribolovcima iz cijele Hrvatske i inozemstva. Osim toga, barem 50-ak OPG-a i drugih poduzetnika može svoju ponudu vezati uz slatkovodni akvarij; što ponudom jela i pića, izradom suvenira, smještajnim kapacitetima... Karlovac ima četiri rijeke, bogati smo vodom i zato je akvarij doista na pravome mjestu. Vjerujem da će akvarij, gradina Dubovac i Muzej Domovinskog rata na Turnju, kada ga uredimo, postati prepoznatljiva i jedinstvena turistička ponuda Karlovca", kazao je Damir Mandić, predsjednik Gradskog vijeća.
Ronilac će čistiti
Među posebnostima akvarija je i prostorija za igru i edukaciju djece i kongresna dvorana koja može primiti 60 ljudi. A goleme akvarije čistit će – ronilac.
"Akvariji su biotopski, dakle u njima vidite ono što biste vidjeli da zaronite u neku rijeku. Sve biljke, drvo koje je u bazenima, doneseno je iz rijeke, a i voda u bazenima recirkulira iz zdenca. Cijeli je projekt prilagođen zaštiti i životu s prirodom, pa se ponosimo i jedinstvenim “zelenim krovom” nad akvarijem", dodala je ravnateljica Aquatike.
Akvarij u listopadu otvara vrata posjetiteljima.