Izbornik
Naslovnica Županije Međimurska
Međimursko gospodarstvo

'Dobit ne ulažu u tehnologiju, već kupuju apartmane'

Obućarska industrija Međimurje
Foto: Vjeran Žganec Rogulja/PIXSELL
U Međimurskoj i Varaždinskoj županiji nedostaju visokoobrazovani stručnjaci, tzv. srednji menadžment, i prelazak na višu tehnologiju proizvodnje, smatra ekonomistica Nadica Jelaš

Radnici u Međimurskoj i Varaždinskoj županiji podjednako zaostaju za ostalima u visini prosječnih neto plaća koje su za 18 posto niže. U Koprivničko-križevačkoj županiji plaće su nešto veće i zaostaju za oko 12 posto, ponajviše zahvaljujući moćnoj Podravci. Prema podacima, koje je od Fine prikupio i obradio Upravni odjel za gospodarske djelatnosti Međimurske županije, poduzetnici u tri sjeverozapadne županije bilježe dobre rezultate, no plaće koje isplaćuju radnicima i dalje su među najnižima u državi. Kao glavni razlog analizičari navode radnointenzivnu industriju, poput tekstilne i obućarske, koje su slabije plaćene, kao i građevina.

- Nezaposlenost nikad nije bila manja, na burzi je oko 4500 građana, dok ih je sredinom 2013. bilo 8300. Ujedno smo zabilježili i prosjek plaće od 4085 kuna, što je u usporedbi s 2014. rast za 146 kuna. On veseli, no ne možemo biti do kraja zadovoljni jer su plaće još uvijek manje od državnog prosjeka za 18,6 posto - kaže međimurski župan Matija Posavec, koji smatra da bi smanjenje parafiskalnih nameta i promjena Zakona o minimalnoj plaći radnicima povećala primanja, a samim tim rasla bi i potrošnja.

Najteže obrtnicima

U građevinarstvu je prosječna plaća svega 3298 kuna, u trgovini na veliko i malo 3697 kuna, u najraširenijoj prerađivačkoj industriji gotovo 15.000 radnika prima prosječnu plaću od 4360 kuna, dok su najveće u opskrbi strujom i plinom, gotovo 6000 kuna, no u toj je branši zaposleno samo stotinjak ljudi. BDP je u Međimurskoj županiji u 2015. godini iznosio 8418 eura, dok je državni prosjek 10.228. Prosječna godišnja stopa registrirane nezaposlenosti iznosila je 12,6, a za cijelu državu 16,7 posto. Za četvrtinu su povećane investicije u dugotrajnu imovinu, izvoz je porastao za 13,6 posto, a uvoz za 10,3, pa je ostvaren suficit od 1,9 milijardi kuna.

Foto: Vjeran Žganec Rogulja/PIXSELL
Najteže je obrtnicima kojih je sve manje. U godinu dana ugašeno je četrdesetak obrta. Kao velik problem ističe se struktura obrta jer još uvijek velik dio čine uslužne djelatnosti. Ekonomistica Nadica Jelaš ističe da je međimursko gospodarstvo poniklo na obrtništvu, usitnjeno je, a i dalje ima visok udjel radnointezivne djelatnosti bez dodane vrijednosti.

- Ovisimo o lohn poslovima koji se odrađuju za druge. Poduzetnici dobiju materijal i gotovu tehnologiju od inozemnih poslovnih partnera kojima trebaju samo naše ruke. Zato su nam i plaće niske. Ima, naravno, i tvrtki s vlastitim proizvodnim programom, no takvih je premalo - kaže N. Jelaš. I izvoz, smatra, ponajviše raste zbog lohn poslova koje domaće tvrtke odrađuju za strane partnere i potom izvezu. Međimurju nedostaju visokoobrazovani stručnjaci, tzv. srednji menadžment, i prelazak na višu tehnologiju proizvodnje.

- Treba ulagati u inovacije i tehnologiju, a ne od dobiti samo kupovati apartmane na moru. Naši ljudi razmišljaju na način da ne treba sva jaja trpati u istu košaru, pa novac zarađen, na primjer, u prerađivačkoj industriji, plasiraju u nešto drugo, umjesto u podizanje kvalitete i inovativnosti u svojoj primarnoj djelatnosti - napominje. Mlade treba potaknuti da se nakon fakulteta vrate u Međimurje, no uvjet su radna mjesta za  visokoobrazovane, a po potrebi i stan. Manji poduzetnici morali pak bi se udruživati u klastere. - Sve to ne ide preko noći, no treba početi mijenjati strukturu gospodarstva - upozorava N. Jelaš.