Zelene povelje Osječko-baranjske županije, najviša javna priznanja za doprinos očuvanju okoliša te osiguravanju i poboljšavanju kakvoće življenja na dobrobit sadašnjih i budućih naraštaja na području te županije, uručene su i ove godine zaslužnim osobama i institucijama koji se osobito ističu svojim angažiranjem na području zaštite i očuvanja prirode i okoliša. Zamjenik župana Josip Miletić uručio je Zelene povelje FIB TIM-u Prehrambeno-tehnološkog fakulteta Osijek, višoj kustosici pedagoginji Muzeja likovnih umjetnosti u Osijeku Kristini Delalić Vetengl, Školi primijenjene umjetnosti i dizajna Osijek te Daliboru Toncu, magistru šumarskih znanosti u Hrvatskim šumama.
Nema alternative
– S osobitim zadovoljstvom uručili smo Zelene povelje Osječko-baranjske županije osobama koje su dale zapažen doprinos očuvanju prirode, a isto tako brizi da nove generacije spoznaju važnost očuvanja prirode. Posebno je važno reći da očuvanje prirode nema alternativu, pa resurse koje imamo moramo znati i koristiti i čuvati za generacije koje dolaze – rekao je zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić.
U ime nagrađenih zahvalila je viša kustosica pedagoginja Kristina Delalić Vetengl koja je rekla da je dugogodišnja suradnja urodila ovako lijepom časti.
– Najveće je zadovoljstvo kada vidimo da su naši posjetitelji, posebice oni najmlađi, na kojima ostaje cijeli svijet, to znanje koje su stekli na radionicama odnijeli kući i svaki se put prisjetili vrijednosti da su naučili nešto novo i upoznali se s važnosti očuvanja prirode i recikliranja te time kako možemo iskoristiti materijale koji nam ostaju kao otpad unutar domaćinstva – istaknula je Kristina Delalić Vetengl.
Zadovoljstvo i zahvalnost na nagradi iskazala je i Kristina Kopf, ravnateljica Škole primijenjene umjetnosti i dizajna Osijek koja je rekla da je Škola "u trendu", njezini djelatnici i učenici marljivo rade pa tako dokazuju i povezanost ekologije i umjetnosti.
Prenose znanja
Magistar šumskih znanosti Dalibor Tonc kazao je da nagradu Županije prima i u ime kolegica i kolega iz Hrvatskih šuma koji rade sličan posao.
– Meni se samo pružila prilika da se mogu potvrditi i u volonterskom radu s djecom, a u Edukacijsko-posjetiteljskom centru svoje znanje najviše prenosim djeci iz vrtića te osnovnih i srednjih škola, kao i studentima, planinarima, izviđačima i svima koji vole prirodu baš kao i ja – kazao je Tonc.
Rad FIB TIM-a predstavila je prof. dr. sc. Stela Jokić, prodekanica za prodekanica za promidžbu i suradnju s gospodarstvom Prehrambeno-tehnološkog fakulteta Osijek. Istaknula je da tim od desetak ljudi s tog fakulteta posljednjih nekoliko godina jako puno radi na iskorištenju nusproizvoda prehrambene industrije.
– Tako je nastalo i pet monografija koje smo objavili pod nazivom "Neke mogućnosti iskorištenja nusproizvoda prehrambene industrije". Organiziramo i znanstveno-stručnu konferenciju "Food Industry By-Products" na kojoj okupljamo eminentne znanstvenike i stručnjake iz gospodarstva. Otpad više ne promatramo kao otpad već kao novu sirovinu u razvoju funkcionalnih i kozmetičkih, ali i farmaceutskih proizvoda– rekla je Jokić.