U Donjem Vidovcu potpisan je ugovor o energetskoj obnovi zgrade područnog školskog odjela u tome mjestu – Osnovne škole Donja Dubrava. U postupku javne nabave odabran je izvođač tvrtka Project Management, koja će radove obaviti za 374.743 eura s rokom izvedbe do lipnja iduće godine.
Suradnjom do cilja
Nositelj projekta je OŠ Donja Dubrava s Međimurskom županijom, a projekt vodi Međimurska energetska agencija MENEA. Ukupni troškovi projekta u ovome trenutku dosegnuli su 404.012,49 eura te Međimurska županija u investiciji sudjeluje s 243.667,98 eura. Osnovnu školu Donja Dubrava trenutačno pohađaju 203 učenika, od čega ih je 54 u područnom odjelu u Donjem Vidovcu, rekla je ravnateljica Mirjana Ribić zahvalivši Međimurskoj županiji i županu Matiji Posavcu na ustrajnosti da se i ova investicija provede. Župan Posavec naglasio je kako je riječ o novom primjeru kako se dobrom suradnjom dolazi do ciljeva.
– Ova investicija još je jedan korak u težnji da sve naše škole obnovimo i stvorimo uvjete kakve učenici i prosvjetni djelatnici zaslužuju. Bili smo pripremljeni i za ovaj projekt te smo čekali natječaj kako bismo iskoristili što je moguće više sredstava iz EU fondova. Daljnji planovi za ovu područnu školu vezani su za izgradnju novoga vrtića u Donjem Vidovcu. Kada se u njega presele mališani iz ove zgrade, poduzet ćemo korake za uređenje interijera – istaknuo je župan.
Načelnica Općine Donji Vidovec Bojana Petrić rekla je da je projekt važan za općinu, učenike i učitelje kojima će biti omogućeni izvrsni uvjeti za izvođenje nastave. Međimurska županija je od 2019. godine do ovoga projekta u poboljšanje uvjeta u matičnoj školi u Donjoj Dubravi te područnom odjelu u Donjem Vidovcu uložila oko 1,330.000 eura, a prije četiri godine okončan je veliki projekt energetske obnove zgrade matične ustanove vrijedan 6,804.550 eura.
I zelene površine
Direktor MENEA-e Alen Višnjić objasnio je da će energetska obnova zgrade područne škole u Donjem Vidovcu, sufinancirana iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, podrazumijevati postavljanje toplinske izolacije na vanjske zidove, strop, uz zamjenu vanjske stolarije i ugradnju suvremenih sustava za grijanje i hlađenje.
– Ugradit će se dizalica topline snage 20 kW, zamijeniti rasvjeta te ugraditi i fotonaponska elektrana od 18 kW. Škola će dobiti novo parkiralište za bicikle, a rekonstruirat će se i rampa za pristup osobama s invaliditetom. U završnici će se revitalizirati postojeće te urediti nove zelene površine oko školske zgrade – rekao je Višnjić. Očekuje se ušteda na grijanju od 80 posto, dok će se emisija ugljičnog dioksida u atmosferu smanjiti za 90 posto.