U drugom krugu lokalnih izbora HDSSB će podržati HDZ-ova Ivana Anušića u utrci za osječko-baranjskog župana. Odluka je to, rečeno je, Predsjedništva stranke. Razumljiv je to potez ako se zna da je Anušićev protukandidat aktualni župan Vladimir Šišljagić, disident iz HDSSB-a koji je u listopadu i izbačen iz stranke.
- Naša je odluka logična. I na nacionalnoj je razini HDSSB dio parlamentarne većine čiji je nositelj HDZ, tu suradnju preslikat ćemo i na lokalnu razinu. Ključna je stabilnost. I u županijskoj Skupštini HDZ i HDSSB imaju stabilnu većinu od 28 vijećnika koja će, vjerujem, biti još šira – objasnio je Dragan Vulin, čelnik HDSSB-a. Podsjetio je i kako vijećnici iz njegove stranke nisu u prosincu podržali proračun župana Šišljagića, "dok su to učinile stranke ljevice". Pozvao je sve njihove članove, simpatizere i glasače da u drugom krugu za župana podrže upravo Anušića.
Inače, HDSSB-ov adut za župana bio je Karlo Šatvar, a on je u nedjelju osvojio tek 4,27 posto potpore birača. Anušić je relativnu pobjedu izborio sa 39,13 posto, a Šišljagić je iza njega s 30,73 posto glasova. Utrka će, sasvim sigurno, biti tijesna i neizvjesna pa je ključan svaki glas. Šišljagića je, naime, još u kampanji javno podržao HNS, a spekulira se kako bi to uskoro mogao učiniti i SDP.
- Puno toga je u proteklih osam godina napravljeno za županiju, zahvaljujući politici HDSSB-a, ali županiji su potrebni nova krv, novi ljudi, novi projekti. Moj program je uvelike kompatibilan s onim Ivana Anušića – ocijenio je, pak, Karlo Šatvar.
Da je moguća suradnja s HDZ-om za lokalne izbore, i to dogovarana na najvišem nivou, iz te su stranke signalizirali još zimus. Dogovarao ju je tada sam Branimir Glavaš.
Aktivirao mandat u Saboru
A iako se stalno ističe kako su sukobi u HDSSB-u prošlost, nakon izborne noći na vidjelo su isplivale i očite nesuglasice na relaciji Dragan Vulin i Branimir Glavaš. Osnivač stranke Glavaš dan nakon izbora, na kojima je nastavljen pad popularnosti, na svom je Facebooku prozvao predsjednika stranke.
- Od 15.siječnja potpuno sam se distancirao od rada stranačkog vodstva HDSSB-a. U stranku nisam ušao više od mjesec dana do sinoć u 19 sati gdje sam dočekao izborne rezultate. Iako sam sinoć u stranci proveo punih sedam sati, predsjednika HDSSB-a nisam uopće vidio. Nevjerojatno, ali istinito. Gdje je nestao čovjek? - napisao je on.
- Glas za Vulina, bio je stvarno glas za Vulina, a ne za mene, kako su rekli MOST-ovci - osvrnuo se Glavaš, nadalje, ironično na Mostova "upozorenja" biračima kako je "Glas za Vulina zapravo glas za Branimira Glavaša".
- Što se tiče gospodina Branimira Glavaša i mene, puno je upita, ne bih komentirao naše privatne odnose i miješao to u politiku, ostavio bih to po strani. On je isključivo svojom odlukom aktivirao mandat u Saboru, to nije bila odluka stranke, ali dobro – komentirao je Vulin. Na upit znači li to da Glavaš radi što želi, odgovorio je: "Glavaš je član stranke, a sve ostalo ćemo ostaviti za neku drugu priliku".
Gradom su se proširile čak i priče kako je Glavaš, nezadovoljan izbornim rezultatom, poručio Vulinu i Šatvaru da se, što se njega tiče, ne moraju više ni pojavljivati u središnjici stranke.
- Mogu se samo nasmijati na to, HDSSB u potpunosti normalno funkcionira. Proveo sam sve vrijeme u izbornoj noći u stranci – kazao je na to Vulin.
- Čulo se raznih tračeva, nedavno mi je cijeli dan, primjerice, zvonio telefon s upitima jesmo li Vulin i ja prešli u HDZ – nadovezao se Šatvar. Na upit je li Glavaš bio u stranačkom stožeru u izbornoj noći, nisu odgovorili.
- Odmaknuli smo se od teme press konferencije – "srezao" je Šatvar.