Skupština Međimurske županije trebala bi na sjednici 24. svibnja donijeti odluku o osnivanju javne ustanove Razvojno-edukacijski centar za metalsku industriju Metalska jezgra Čakovec, ili skraćeno Metalska jezgra. Nakon što je Ministarstvo znanosti i obrazovanja 27. travnja donijelo odluku o financiranju, slijedi potpisivanje ugovora o dodjeli nepovratnih sredstava, a prije toga Županija treba osnovati ustanovu koja će se baviti znanstveno-istraživačkom djelatnošću. Pripreme za početak rada ustanove, kao i upis u sudski registar, obavit će privremeni ravnatelj.
Polovica novca za zgradu
– Ovo je jedan od najvažnijih projekata jer prvi put u povijesti Međimurja osnivamo istraživačku ustanovu povezanu sa znanstvenom izvrsnošću – rekao je župan Matija Posavec. Projekt Metalske jezgre županija je prijavila na javni poziv još lani potkraj lipnja, a u roku od nešto manje od godine dana odobreno je 31,290.000 kuna. Trajat će 21 mjesec, i u tom će roku biti obnovljen i rekonstruiran objekt bivše jahaonice u Centru znanja Međimurske županije na prostoru bivše vojarne, te nabavljena napredna tehnološka oprema za laboratorij za prototipiranje i laboratorij za istraživačke projekte znanstvene zajednice i gospodarstva. Partneri su Tehnički fakultet Sveučilišta u Rijeci, Fakultet organizacije i informatike Varaždin i Međimursko veleučilište u Čakovcu.
– Polovica sredstava ide za obnovu zgrade, a druga polovica za suvremenu tehnologiju i opremu. Koncept djelovanja Metalske jezgre temelji se na interaktivnom procesu razvoja inovacija razmjenom znanja, vještina i tehnologija između znanosti, gospodarstva i javnog sektora – ističe Sandra Polanec Marinović, ravnateljica Regionalne razvojne agencije REDEA-e, kojoj je Jezgra jedan od strateških projekata. U laboratorijima će se testirati primjenjivost inovacija i materijala za strojogradnju, elektrotehniku i računarstvo te razvijati programske platforme i aplikacije.
U Međimurju ističu da je ta županija epicentar hrvatske metalske industrije, a tvrtke koje se bave obradom metala po prihodima su gotovo nadmašile neka velika brodogradilišta.
– Dok je država u posljednjih 20-ak godina trošila milijarde kuna na sanacije posrnulih brodogradilišta, u Međimurju je izrastao jedan od najrazvijenijih industrijskih klastera u državi – istaknuo je jednom prigodom župan Posavec.
Nedostatak radnika
Projekt Metalske jezgre poduzetnicima će, objasnio je, osigurati prostor za dodatni rast i razvoj kroz veće dodane vrijednosti vlastitih proizvoda i usluga. Tvrtke okupljene u strukovnu grupaciju u HGK – Županijskoj komori Čakovec upozoravaju na sve veći problem nedostatka radne snage, pa su Vladi predložili da provede porezno rasterećenje plaća zaposlenih u domaćim tvrtkama, ali i da se osobama koje su ranije umirovljene omogući, ako to žele, nastavak rada u proizvodnim tvrtkama, uz mogućnost četverosatnog rada i redovne isplate mirovina.