Muzej Međimurja Čakovec kao jedan od sudionika projekta Living Castles predstavio je kataloga "Zrinski i čakovečki Stari grad",
čime je okončan Tjedan otvorenih vrata novog postava Zrinskih, tijekom kojega je održan niz radionica, promocija knjiga i predavanja sudionika projekta.
Projekt "mreže živih dvoraca" kao oblika održivog turizma usmjeren je na razvoj kulturno-turističke ponude sedam utvrda i dvoraca i sjeverozapadne Hrvatske i sjeveroistočne Slovenije – Stari grad Čakovec, Stari grad Varaždin,
Dvorac Oršić, Dvor Veliki Tabor, Celjska utvrda, Ptujski dvorac i Dvorac Rakičan.
Vrijedni prilozi
Ravnateljica Muzeja Međimurja Maša Hrustek Sobočan rekla je da je ukupna vrijednost projekta 1,454.671 euro, od čega je
1,236.470 financirano iz Operativnog programa INTERREG V-A Slovenija-Hrvatska. Partneri su Muzej Međimurja Čakovec, Muzeji Hrvatskog Zagorja, Gradski muzej Varaždin, Raziskovalno izobraževalno središče Dvorec Rakičan, Znanstveno-raziskovalno središče Bistra Ptuj, Razvojna agencija Savinjske regije i Proteus iz Slovenije. Proračun za MMČ iznosi 168.335 eura, od čega je 85 iznosa novac iz EU, a preostalih 15 posto osigurao je Muzej Međimurja.
O katalogu je govorila autorica Magdalena Vrbanec, kustosica Povijesnog odjela i autorica postava "Zrinski i čakovečki Stari grad", ujedno i sukoordinatorica projekta Living Castles. Katalog tematski prati izložbu i prikazuje povijesni hod obitelji Zrinski u Čakovcu tijekom 16. i 17. stoljeća.
Osim političkih i vojnih tema, osvrće se i na svakodnevni život ranonovovjekovnog plemstva na dvoru Zrinskih. Katalog
sadrži vrijedne povijesne priloge poput povelje Jurja IV. Zrinskog iz 1579. godine kojom je Čakovec dobio status trgovišta.
Tjedan otvorenih vrata
U Tjednu otvorenih vrata organizirane su i radionice na temu starog oružja i kaligrafije, koje su održali vitezovi udruge Red
Čuvara grada Zagreba. U atriju palače Zrinskih u Čakovcu održali su cjelodnevne radionice o antičkom, srednjovjekovnom i
ranonovovjekovnom hladnom oružju, načinu njegova korištenja, vrstama mačeva i štitova te pravilima borbe korištenjem mačeva, štitova i buzdovana.
Učenici III. OŠ Čakovec vidjeli su kako se rukovalo starim vrstama oružja. Polaznici su upoznali i uncijalno pismo koje se koristilo od 2. do. 9. stoljeća. Prezentirana je i poznata čakovečka legenda o zmaju Pozoju i podzemnom tunelu.