Izbornik
Naslovnica Županije Međimurska
Geocacheri u Hrvatskoj

Ima ih 500, traže zanimljive lokalitete i ne vole usporedbe s lovom na Pokemone

Geocacheri istraživali lokalitete po Frkanovcu
Foto: Vjeran Žganec-Rogulja/PIXSELL
Krećete se na svježem zraku, a usput upoznajete zemlju i učite o njezinim znamenitostima, kaže Nikola Medved iz udruge Frkanovčani

"Frkanovec je selo malo, za jega se navek znalo. Si su znali da je tu, v brežnom Međimurju". Stih je to iz pjesme Marije Jambrović posvećene selu Frkanovcu u međimurskoj općini Sveti Juraj na Bregu, koje je od prošlog vikenda, za one koji ga još nisu upoznali, ucrtano na još jednu kartu – onu kojom se služe geocacheri.

Zaljubljenici u tu avanturističku igru sličnoj lovu na blago tragali su za 12 točaka sa zanimljivostima iz povijesti, kulturnog i društvenog života sela, poput poučne staze "Školski put", kapelice, starih kuća...

- Krećete se na svježem zraku, a usput upoznajete gradove i sela i učite o njihovim znamenitostima. Nema natjecanja i prvenstava, samo užitak u potrazi i osobna želja da se osvoji što više točaka - kaže Nikola Medved iz Udruge Frkanovčani koji je u Frkanovcu okupio igrače iz Hrvatske, Slovenije i Austrije.

Novi oblik turističke ponude

Geocaching je igra koja diljem svijeta ima deset milijuna igrača, a u Hrvatskoj ih je aktivno petstotinjak, iako je otvorenih profila nekoliko puta više. Pojednostavljeno, na odabranim lokacijama poput crkava, dvoraca, spomenika i drugih znamenitosti, odrede se točke, tzv. cachevi, koje onda ostali igrači pomoću pametnih telefona i GPS koordinata traže. U grmlju, dupljama drveća ili ispod stijena sakrije se kutijica s bilježnicom u koju igrač koji ju pronađe upisuje svoj nadimak kao potvrdu da je "osvojio" tu točku. Može ostaviti i neki predmet, figuricu, igračku ili novčić za igrača koji će doći nakon njega.

Neki tu igru uspoređuju s lovom na Pokemone, no cacheri tu usporedbu ne vole jer je, ističu, njihova igra ozbiljnija i edukativnija. U udruzi Frkanovčani geocaching pak vide i kao novi oblik turističke ponude za pojedince i cijele obitelji.

Geocaching je nastao u SAD-u 2000. godine, a u Hrvatskoj širi krug poklonika dobiva tek prije pet, šest godina. Igrači se uglavnom znaju samo po nadimcima i profilima na internetu. Jedan od njih je "osvojio" 4800 cacheva, a cilj mu je do kraja godine doseći brojku od 5000. Prilikom postavljanja točaka važno je pridržavati se pravila poput onog da ih se ne postavlja u nacionalnim parkovima i zaštićenim arheološkim nalazištima, kao ni na lokacijama kojima nije dozvoljen pristup. Ne postavljaju se ni na opasnim mjestima. Važna je, kažu igrači, sigurnost, kao i zaštita okoliša.