Dosta mi je, rasprodajem cijelu svoju farmu muznih krava! Teško mi je, mljekarstvo mi je u srcu, ali ne mogu više – zavapio je Antun Laslo, seljački vođa i čelnik Udruge OPG-ova Život.
Nakon točno 40 godina krave više neće mukati u njegovim stajama u Satnici Đakovačkoj. Ruke diže i jedan od najupornijih.
– Cijene su mlijeka preniske, a ulazni troškovi previsoki. Iznos od 2,60 kuna za litru nije dovoljan da bismo preživjeli. Nužne su minimalno tri kune, i to da bi se poslovalo s nulom. Mlijeko se u Hrvatsku uvozi, a naše domaće podcjenjuje. Prosvjedovali smo, žalili se, molili, ali uzalud – objašnjava Laslo svoj potez koji je nemalo iznenadio njegove kolege.
Mlijeko je na njegovoj farmi “poteklo” još davne 1977. godine. Bila su to vremena kada je “svaka litra u selu imala svoga kupca”.
– I moji su roditelji imali desetak krava pa sam od djetinjstva vezan uz mljekarstvo, a tu sam ljubav prenio i na svoju djecu – prisjeća se naš sugovornik.
Ostali bez snage
Od farme žive i o njoj se danas skrbe Laslova dva sina i njihove supruge te jedna zaposlenica. On je u mirovini, ali pomaže koliko može. Antun Laslo počeo je s 15 muznih krava, a u štalama ih je trenutačno 50-ak. I sve su na prodaju, baš kao i 20-ak steonih junica. Proizvode, usporedbe radi, 850 do 900 litara mlijeka na dan. Rekord im je pak bio 1300 litara dnevno.
– Prodali smo dosad tek četiri krave, u selo kod Karlovca. Zvao je još jedan potencijalni kupac, iz Dalmacije, ali je odustao. Sin je oglasio prodaju na internetu pa čekamo – dodaje Laslo. Slab interes za kupnju ne čudi ga jer je, kaže, propalo više od 60.000 mljekara u Hrvatskoj.
– Cijena je mlijeka u okruženju slična našoj, no tamošnji farmeri funkcioniraju. Kako? Očito imaju nekakve poticaje, skrivene potpore ili fondove – pretpostavlja on.
Cijeli je život proveo na farmi, usmjerio je u tom pravcu i potomke pa ne planira, ipak, potpuno odustati od stočarstva. Prebacuju se na ovčarstvo. Kupili su već stotinjak ovaca, a pokušat će tu brojku podići na od 200 do 250. Taj bi posao, nada se, mogao biti isplativiji.
– Plan nam je i toviti junad, ali ne znam odakle ćemo nabaviti telad jer, ako nema krava i mlijeka, nema ni teladi. A za mljekarstvo zaista više nemamo snage – zaključuje.