Osjećaj nesigurnosti zbog kaznenih djela koja čine pripadnici romske nacionalne manjine i strepnja od eskalacije problema, prekid školovanja i premalo zapošljavanja Roma, život na rubu egzistencije, premale mirovine...
Problemi su to koje su stanovnici Međimurske županije izdvojili kao najveće na području socijalnih pitanja.
U gospodarstvu i zapošljavanju najveći je problem odljev mladih radno sposobnih ljudi u inozemstvo, tzv. ekonomska migracija, preniske plaće, namješteni natječaji za radna mjesta i nepotizam. Istraživanje prioriteta i potreba građana provela je udruga Zora iz Čakovca u sklopu kampanje “Moje mjesto u zajednici – neka se moj glas čuje”. Kako bi se osjećali sigurnijima, ispitanici su istaknuli potrebu veće učinkovitosti obrade kaznenih djela Policijske uprave međimurske i veću dostupnost policijskih službenika.
Previše administracije
Na području javne uprave problemi su neprofesionalnost i neljubaznost službenih djelatnika u institucijama, previše administracije zbog koje ostaje manje vremena za rad s ljudima, neuređeni zakoni i njihovo nepoštivanje.
Od komunalnih problema istaknuti su neuređenost cesta i parkirališta na čakovečkom sajmištu, predugo izvođenje radova, divlja odlagališta otpada i nepoštivanje zakona o držanju kućnih ljubimaca.
– Građani su na 16 javnih akcija koje smo do sada proveli na raznim lokacijama u Međimurskoj županiji ispunili više od 600 razglednica sa svojim prijedlozima, pitanjima, problemima i rješenjima. Te razglednice upućene su većinom jedinicama lokalne i regionalne samouprave te institucijama – kaže Marina Kolar, voditeljica projekta.
U kampanji je sudjelovalo 18 volontera i pet članova projektnog tima koji su razgovarali s građanima na terenu.
– Međimurje ima jako puno usluga koje su građanima već dostupne, no o njima građani nedovoljno znaju, pa bi se trebali više informirati – ističe M. Kolar.
U policiji su svjesni da su krađe gorući problem koji muči građane. Policija izlazi na teren za svako kazneno djelo, pa i krađe u vrijednosti ispod 1000 kuna. No, nedostaje policijskih službenika jer je trećina njih raspoređena na graničnim prijelazima kojih je u Međimurju čak dvanaest.