Izbornik
Naslovnica Županije Međimurska
Sjećanje na 6. travnja 1945.

Međimurci obilježavaju 73. obljetnicu oslobođenja

Međimurskoj županiji obilježava 73. godišnjica oslobođenja
Foto: Međimurska županija
Predsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista Međimurske županije Zvonko Golub podsjetio je da je u travnju 1941. mađarska fašistička vojska ušla u Međimurje i uvela vojnu i civilnu vlast

Danas se u Međimurskoj županiji obilježava 73. godišnjica oslobođenja, u znak sjećanja na 6. travnja 1945., kad su jedinice antifašističke koalicije oslobodile Čakovec. Izaslanstva Međimurske županije, Grada Čakovca, Općine Donji Kraljevec, Udruge antifašističkih boraca i antifašista Međimurske županije, Udruge Josip Broz Tito i Policijska uprava međimurska položili su vijence i zapalili svijeće podno spomen-ploče na palači Starog grada, spomenika poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata, spomenika poginulim partizanima na čakovečkom groblju u Mihovljanu i na spomen-groblju u Svetom Jurju u Trnju.

Gupčeva lipa Simbolična sadnja Ispred županijske zgrade posađeno klonirano stablo "gupčeve lipe"

Predsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista Međimurske županije Zvonko Golub podsjetio je da je u travnju 1941. mađarska fašistička vojska ušla u Međimurje i uvela vojnu i civilnu vlast. Međimurci su se aktivno uključili u borbu protiv nacifašističkih okupatora, odlazeći na Kalnik, ali i na područje drugih dijelova Hrvatske. Prije 75 godina formirana je i Međimurska četa. Saborski zastupnik i gradonačelnik Čakovca Stjepan Kovač rekao je da se danas obilježava jedan od najvažnijih datuma u Međimurskoj povijesti, dan kad su mađarska i njemačka vojska otjerani iz Čakovca.

- Sva relativiziranja i negiranja međimurskog otpora fašizmu i nacizmu padaju u vodu pred činjenicom da bez antifašističke borbe ne bi bilo hrvatskog Međimurja, to se ne smije i ne može zaboraviti - rekao je Kovač.

Župan Matija Posavec govorio je o turbulentnom 20. stoljeću.

- Naša povijest je povijest traume, suza, krvi i nesreće, ali i povijest sreće i uspjeha. Jer ljudi su ginuli, dali svoje živote da bi oslobodili dijelove Hrvatske koji su danas Hrvatska, a prije nisu bili. Biti proganjan od režima komplicirano je i pogubno za svakog čovjeka, za svaku obitelj. No, unatoč svemu, Hrvatska je dočekala svoju slobodu i samostalnost te što je nama najbitnije, s Međimurjem kao njenim sastavnim i neraskidivim dijelom. U Međimurju je, baš kao i danas, u povijesti, živjelo više od 90 hrvatskog stanovništva. Ali Međimurje, Međimurke i Međimurci uvijek su znali gdje, kome i zašto pripadaju. Upravo nam povijest pokazuje da možete biti svjetska vojna sila, svjetski politički moćnik, predlagati saveze i ulazak u bilo kakve asocijacije, ali međimurski čovjek je taj koji je u konačnici odlučivao, odlučuje i odlučivat će kako, gdje i na koji način će živjeti. I danas se to pokazuje na svim područjima djelovanja, najbolje znamo odlučiti o našim vlastitim interesima, a kultura rada, mentalitet, marljivosti i briga za opće dobro način su kako danas živi međimurski čovjek. I to moraju svi znati, prepoznati i cijeniti - poručio je župan Posavec.

Bolnica će dobiti vrtić Jedinstveni projekt u Međimurju Zaposlenici zdravstvenih ustanova dobit će vrtić za svoju djecu