U sklopu programskog pravca Lungomare Art projekta Rijeka 2020 umjetnici u rasponu od studenata riječke Akademije primijenjene umjetnosti do svjetski renomiranih autora poput Smiljana Radića i Liama Gillicka na 10 lokacija na području Kvarnera realizirat će skulpture i instalacije inspirirane tim mjestima.
Pročelnik Odjela gradske uprave za kulturu Ivan Šarar rekao je danas u Rijeci na konferenciji za novinare ustvrdio je da je Lungomare Art kompleksan projekt, u kojem se suvremena umjetnost izvrsno nadograđuje na baštinu, i to prvenstveno nematerijalnu. To nije umjetnost koja je zatvorena u galerijama ili muzejima, nego izlazi među ljude,na otvoreno, rekao je.
U ovom programskom pravcu sudjeluje Primorsko-goranska županija, čija je pročelnica za kulturu, sport i tehničku kulturu Sonja Šišić naglasila vrijednost izlazaka projekta EPK izvan Rijeke. Time se i lokalne zajednice uključuju u ovaj veliki europski projekt, kazala je.
Direktorica Rijeka 2020 Emina Višnić ustvrdila je da ovakav projekt, u kojem se postavljaju umjetnički radovi na deset lokacija, povezani krovnom narativom, nije do sad realiziran ni u Hrvatskoj, niti u širem okruženju.
Lungomare Art predstavila je voditeljica Iva Kelentrić istaknuvši da se radovima odaje počast lokalnoj zajednici i ujedno se obraća turistima, na pomalo neobičan način prenoseći informacije o toj lokaciji.
Najugledniji sudionik projekta je čileanski arhitekt hrvatskoga porijekla Smiljan Radić, koji će sa suprugom ostvariti umjetničku instalaciju na kamenite platoe iznad Baške na Krku, a tamo će je prevesti helikopterom. Jedno od trenutno najvećih imena svjetske suvremene umjetničke scene Liam Gillick postavit će instalaciju na rivi u Malom Lošinju.
Na ulazu u mjesto Brseč danska umjetnica Sofie Thorsen ostvarit će kamenu skulpturu koja će podsjećati na učeničke bilježnice, u sjećanje na ukinutu osnovnu školu u ovom mjestu. Hrvatski umjetnik Davor Sanvincenti će u Lovranskoj Dragi, na obroncima Učke, izraditi paviljon na planinarskoj stazi, a Pavel Mrkus iz Češke će realizirati audiovizualnu instalaciju u zgradi riječke ribarnice.
U Voloskom će se postaviti dvije instalacije, hrvatske mlade umjetnice Nike Laginje u moru, te jednog od najutjecajnijih suvremenih čeških umjetnika Jurija Kovande, na šetalištu u blizini, kao odgovor na Laginjin rad, a oba se bave ekološkim temama. Studenti Akademije primijenjenih umjetnosti iz Rijeke oplemenit će riječku plažu Grčevu na Pećinama intervencijama inspiriranim animiranim likom Profesorom Balthazarom, a umjetnički kolektiv Numen/For Use će na plaži Svežanj u Kostreni osmisliti i postaviti posebno dizajniranu plažnu opremu, od tuševa i klupa do svlačionica.
Pokrja glavne plaže u Crikvenici slovački umjetnici Ilona Nemeth i Marian Ravasz postavit će veliku betonsku skulpturu, a pored trajektne luke u Loparu na Rabu će japanska umjetnica Harumi Yakutake ostvariti golemu kamenu instalaciju, najavila je Kelentrić.
Izrada radova počinje do kraja ove godine. Otvorenja radova počet će u travnju 2020. a trajat će tijekom cijele sljedeće turističke sezone, do rujna.