Uz rijeku Muru u Međimurskoj županiji gradi se nasip dug šest kilometara, a u zaštiti okolnog područja od izlijevanja rijeke koristi se inventivna tehnologija koja bi, kako tvrdi Anđelko Jagečić iz varaždinske tvrtke KotonTeks, trebala spriječiti nesreće poput onih u Gunji i Otoku Virju.
Hrvatske vode investitor su rekonstrukcije desnoobalnog nasipa izgrađenog između 1960. i 1970. godine. Cijeli nasip rijeke Mure dug je ukupno 36,9 kilometara i brani osam naselja - Donju Dubravu, Donji Vidovec, Kotoribu, Goričan, Domašinec, Dekanovec, Novakovec i Podturen. U šest kilometara dugu dionicu nasipa kod Goričana ugrađuju se geomreže i geotekstili koje je izumila i ujedno ih proizvodi američko-britanska korporacija "Tensar International" sa sjedištem u Engleskoj, čiji je KotonTeks ekskluzivni zastupnik za Hrvatsku, Sloveniju i Bosnu i Hercegovinu.
- Geomreže se na određenoj visini ugrađuju u tijelo nasipa i kombiniraju se s kvalitetnim građevnim materijalom. Sa strane se postavljaju posebne geomreže koje su kombinacija prirodnih i umjetnih materijala, a sprječavaju eroziju. Ujedno omogućuju i brzi rast trave - pojašnjava Jagečić.
Velik rizik od poplava
U Hrvatskim vodama ističu da su rekordni vodostaji na tom području izmjereni 2014. godine. Rekonstruirat će se i dio uspornih nasipa Trnave s izgradnjom sifona ispod tog potoka. Riječ je o radovima vrijednima oko 35 milijuna kuna, a rok za dovršenje su 24 mjeseca. U pripremi su i projekti za obnovu nasipa kod Pušćina, Otoka Virja i Gornjeg Hrašćana, pa kad se za četiri do pet godina dovrše i ti nasipi, Međimurska i Varaždinska županija bit će, kažu, najzaštićenije županije. Prema podacima iz plana upravljanja vodnim područjima od 2016. do 2021. godine, preko 50 posto površine Hrvatske je pod umjerenim do vrlo velikim rizikom od poplava.
Velika vjerojatnost pojavljivanja poplava preliminarno je procijenjena za 3500 četvornih kilometara, što je 6,2 posto kopnene površine Hrvatske. Nasipi se stalno nadograđuju i rekonstruiraju. Službe Hrvatskih voda na terenu prate stanje na područjima na kojima su proglašene mjere pripremnog stanja, redovne i izvanredne mjere, a posebno se nadziru zaštitne vodne građevine duž cijelog poteza rijeka Kupe i Korane na području grada Karlovca. Redovne mjere obrane od poplave jučer su bile na snazi za područje Ilova, Veliko Vukovje, Lonja – Strug, a izvanredne za mali sliv Lika na dionici Bogdanica.