Mala općina Jelenje u Primorsko-goranskoj županiji s oko pet tisuća stanovnika našla se u jedinstvenoj situaciji u Hrvatskoj; u samo dva mjeseca zamjenica načelnika i načelnik dali su ostavke; Ana Linić Faraguna krajem kolovoza, a načelnik Ervin Radetić, oboje nezavisni kandidati, prije šest dana. I to oboje, službena je verzija, zbog zdravstvenih tegoba!
Zamjenica načelnika od tada nije komentirala svoju odluku koju je navodno donijela zbog silnih pritisaka i kritika na rad Općine, povukla se iz javnosti, a načelnik je, inače poznati liječnik, estetski kirurg, školovan u SAD-u, koji ima obiteljsku kuću tek 200-tinjak metara od sjedišta općine u Dražicama i kojeg mještani jako dobro poznaju, prije nekoliko je dana kao brodski liječnik otplovio kruzerom prema SAD-u!
Nezavisni osvojio većinu
Što je dovelo do toga da Općina sedam mjeseci prije izbora ostaje bez dvoje čelnih ljudi? Jelenjem je, naime, prije vladala stranka PGS, a načelnik je bio Branko Juretić, da bi na zadnjim izborima nezavisni Ervin Radetić osvojio najviše glasova i dobio većinu u Vijeću.
Mještani koje smo zatekli u centru općine kažu da im je žao što je otišao i pomalo su iznenađeni takvom odlukom.
– Bio je dobar čovjek, puno je davao za djecu, htio je obnoviti školu što nam stvarno treba. Iz svog je džepa davao i sirotinji, obnovio je i uredio groblje... Bio je obrazovan, iz takve je obitelji došao i takvi su i njegova supruga i djeca, ali bio je običan čovjek, jasan i direktan. Nije bio kao oni prije koji su se dogovarali “uz janjetinu”, on je bio direktan, izravan i jasan. Puno je toga htio napraviti. Govorio je da moramo imati što više školovane djece iz našega kraja. Šteta što su ga toliko napadali – kazali su nam mještani.
Što više školovane djece
– Voljela bih da se vrati i dokaže kakav je čovjek, a ako se opet kandidira, glasat ću za njega, a vjerujte i većina mještana Jelenja, i to jer je pošten i radišan čovjek, a to svakome ne odgovara, to nije za politiku – kazala nam je Fanica.
Isto kaže i Nikica Maravić, HDZ-ov predsjednik Općinskog vijeća Jelenja. – Toliko su ga napadali i opstruirali iz PGS-a samo zato što je stvari u Jelenju htio posložiti, što je htio jasno i transparentno financiranje, što je htio ulagati u mlade i obrazovanje, obnoviti školu u Dražicama, to je obećao i biračima, ali to su kočili. Mogao je uzeti bolovanje, ali je odlučio dati ostavku; nije iskoristio godišnji odmor, a tražio je i da se njegove plaće, a riječ je o oko 300.000 kuna, odvoje za stipendije studentima – kazao nam je Nikica Maravić.
Robert Maršanić, PGS-ov općinski i županijski vijećnik, kaže da Radetiću zamjeraju što je otišao sedam mjeseci prije izbora, što je Komunalno poduzeće ostavio u minusu četiri milijuna kuna, što je bio za ukidanje Općine Jelenje i pripajanje Čavlima.