Izbornik
Naslovnica Županije Primorsko-goranska
Općina Jelenje ostala bez načelnika

Nije ništa dogovarao 'uz janjetinu' i zato mu je oporba radila pritisak

Općina Jelenje
Foto: Kristina Štedul Fabac/PIXSELL
U samo dva mjeseca u općini Jelenje u Primorsko-goranskoj županiji načelnik i njegova zamjenica, oboje nezavisni kandidati, dali su ostavke - Ervin Radetić je kao brodski liječnik otplovio kruzerom u SAD, a Ana Linić Faraguna navodno se povukla zbog silnih pritisaka i kritika na rad Općine

Mala općina Jelenje u Primorsko-goranskoj županiji s oko pet tisuća stanovnika našla se u jedinstvenoj situaciji u Hrvatskoj; u samo dva mjeseca zamjenica načelnika i načelnik dali su ostavke; Ana Linić Faraguna krajem kolovoza, a načelnik Ervin Radetić, oboje nezavisni kandidati, prije šest dana. I to oboje, službena je verzija, zbog zdravstvenih tegoba!

Zamjenica načelnika od tada nije komentirala svoju odluku koju je navodno donijela zbog silnih pritisaka i kritika na rad Općine, povukla se iz javnosti, a načelnik je, inače poznati liječnik, estetski kirurg, školovan u SAD-u, koji ima obiteljsku kuću tek 200-tinjak metara od sjedišta općine u Dražicama i kojeg mještani jako dobro poznaju, prije nekoliko je dana kao brodski liječnik otplovio kruzerom prema SAD-u!

Foto: Kristina Štedul Fabac/PIXSELL
– Izvršne vlasti u ovom trenutku nema pa nismo u mogućnosti ništa plaćati ni isplaćivati. Općina čeka odluku Vlade o imenovanju povjerenika koji bi Općinu vodio do novih izbora. Vjerujemo da će se sve to riješiti unutar mjesec dana, pa i isplate plaća za pet zaposlenika Općine. Prije ostavke načelnika plaćene su sve obveze, novca na računima ima i ovu situaciju mještani za sada ne osjećaju – kazala nam je Gordana Tomas, pročelnica Jedinstvenog upravnog odjela Općine.

Nezavisni osvojio većinu

Što je dovelo do toga da Općina sedam mjeseci prije izbora ostaje bez dvoje čelnih ljudi? Jelenjem je, naime, prije vladala stranka PGS, a načelnik je bio Branko Juretić, da bi na zadnjim izborima nezavisni Ervin Radetić osvojio najviše glasova i dobio većinu u Vijeću.

Mještani koje smo zatekli u centru općine kažu da im je žao što je otišao i pomalo su iznenađeni takvom odlukom.

– Bio je dobar čovjek, puno je davao za djecu, htio je obnoviti školu što nam stvarno treba. Iz svog je džepa davao i sirotinji, obnovio je i uredio groblje... Bio je obrazovan, iz takve je obitelji došao i takvi su i njegova supruga i djeca, ali bio je običan čovjek, jasan i direktan. Nije bio kao oni prije koji su se dogovarali “uz janjetinu”, on je bio direktan, izravan i jasan. Puno je toga htio napraviti. Govorio je da moramo imati što više školovane djece iz našega kraja. Šteta što su ga toliko napadali – kazali su nam mještani.

Što više školovane djece

– Voljela bih da se vrati i dokaže kakav je čovjek, a ako se opet kandidira, glasat ću za njega, a vjerujte i većina mještana Jelenja, i to jer je pošten i radišan čovjek, a to svakome ne odgovara, to nije za politiku – kazala nam je Fanica.

Foto: Kristina Štedul Fabac/PIXSELL

Isto kaže i Nikica Maravić, HDZ-ov predsjednik Općinskog vijeća Jelenja. – Toliko su ga napadali i opstruirali iz PGS-a samo zato što je stvari u Jelenju htio posložiti, što je htio jasno i transparentno financiranje, što je htio ulagati u mlade i obrazovanje, obnoviti školu u Dražicama, to je obećao i biračima, ali to su kočili. Mogao je uzeti bolovanje, ali je odlučio dati ostavku; nije iskoristio godišnji odmor, a tražio je i da se njegove plaće, a riječ je o oko 300.000 kuna, odvoje za stipendije studentima – kazao nam je Nikica Maravić.

Robert Maršanić, PGS-ov općinski i županijski vijećnik, kaže da Radetiću zamjeraju što je otišao sedam mjeseci prije izbora, što je Komunalno poduzeće ostavio u minusu četiri milijuna kuna, što je bio za ukidanje Općine Jelenje i pripajanje Čavlima.