Pored edukativnih programa i radionica koje provodi u suradnji s vrtićima i školama, Javna ustanova Nacionalni park Krka predstavila je i dva nova edukativna programa za osnovnoškolce, prirodoslovni i arheološki.
Riječ je o zabavnim i interaktivnim radionicama, zasnovanim na znanstvenim i pedagoškim metodama, na kojima će djeca iz osnovnih škola s područja Šibensko-kninske županije učiti o fenomenima vode i krša, o flori i fauni i o antičkom dobu, koje nam je u nasljeđe ostavilo vrijedan arheološki lokalitet na području Nacionalnog parka Krka, rimski vojni logor Burnum. Programe će izvoditi djelatnici NP Krka koji su prošli poseban edukativan program za detaljno upoznavanje s materijalima i pedagoškim načinima izvođenja.
Program edukacije iz područja arheologije obuhvaća šest radionica predviđenih za grupu od najviše dvadesetero djece u dobi od sedam do trinaest godina. U pojedinim radionicama postoje varijante za mlađu i stariju djecu.
"Zajednički cilj radionica, koje se sastoje od nekoliko cjelina, jest upoznavanje s osnovama arheologije, posebno antičke: djeca se na zabavan, njima prilagođen način upoznaju s rimskom vojskom, numizmatikom, mitologijom, svakodnevnim životom. Tiskane su i dvije publikacije: Burnum 4 Kids i NP „Krka“ i Rimljani – arheologija za znatiželjnu djecu i radni listići, koji će djeci na zanimljiv i jednostavan način približiti povijesnu važnost Burnuma i brojne arheološke aktivnosti koje ga i danas čine 'živahnim' logorom", istaknula je Nataša Zaninović, rukovoditeljica Odsjeka za arheologiju i kulturnopovijesnu baštinu.
"Za potrebe edukativnog programa iz područja prirodne baštine, s temama flore i faune i vode i krša, tiskana je i brošura NP Krka 4 Kids, u kojoj djecu s Nacionalnim parkom upoznaje simpatična vidra. Brošura, koja sadrži i dječju kartu Parka, namijenjena je djeci osnovnoškolskog uzrasta, kako bi na jednom mjestu dobila informacije o Parku i shvatila važnost zaštićenog područja“, kazala je Gordana Goreta, rukovoditeljica Odsjeka za zaštitu voda, sedrenih barijera i biološku raznolikost, priopćili su iz NP Krka.
Edukativni program obuhvaća predavanja, nakon kojih djeca mogu provjeriti svoje znanje ispunjavanjem radnih listića s temama flore i faune i vode i krša. Listići su podijeljeni u dvije skupine, za uzrast od 1. do 4. i od 5. do 8. razreda, a obrađuju najzanimljivije podatke o ovom području i njegovim specifičnostima. U 2018. predviđena je izrada mape radionica za edukatore o flori i fauni i o vodi i kršu, po uzoru na radionice iz kulturnopovijesne baštine. Tiskat će se i brošura i slikovnica o klimatskim promjenama, kao i brošura o važnim i endemičnim biljnim i životinjskim vrstama u Parku.
"Radionice su osmišljene za izvođenje u Eko kampusu Puljane, velikom edukativnom centru koji se uređuje i oprema u sklopu projekta „Nepoznata Krka: skrivena blaga srednjeg i gornjeg toka“. U sklopu kampusa nalazi se Arheološka zbirka, s eksponatima s arheološkog nalazišta Burnum i multimedijskim sadržajima, pa će se radionice iz kulturnopovijesne baštine tu i održavati. Dok se u Eko kampusu ne završe radovi na Prirodoslovnoj zbirci, Školi u prirodi i Školi o prirodi, radionice o prirodnoj baštini održavat će se u ispostavama JU „NP Krka“, u školama i na terenu, ovisno o dogovoru sa školama", istaknuo je ravnatelj JU NP Krka Krešimir Šakić.