Ljepši prostor, bolji uvjeti, velike uštede... Sve su to benefiti u kojima će nakon završetka 13,3 milijuna kuna vrijednog projekta energetske obnove slavonskobrodskog Doma za starije i nemoćne uživati korisnici i djelatnici ove ustanove. Projekt je sa 60 posto sredstava sufinanciraju državne institucije, dok preostalih 40 posto dolazi iz izvornog proračuna Brodsko-posavske županije kao osnivača. Sa završetkom realizacije ovog projekta objekt je dobio energetski certifikat B, čime je stekao uvjete za postavljanje solarnih panela i potpuno neovisan način grijanja.
Ušteda energije 66 posto
Osim ugodnijeg boravka i klime za korisnike i djelatnike, energetska obnova rezultirat će znatno nižim troškovima, što će u današnjim okolnostima divljanja cijene energenata na tržištu zasigurno dobro doći.
– Uspješno smo završili još jedan projekt energetske obnove, kojim će se postići velike uštede u grijanju. Objekt je vrlo reprezentativan, ugodan za oko. Vjerujem da će naši stanari znati iskoristiti sve blagodati koje im ovakav prostor pruža – istaknuo je Branko Sabo, privremeni pročelnik županijskog Upravnog odjela za zdravstvo socijalnu skrb i hrvatske branitelje.
Iako su se zbog izvođenja radova jedno vrijeme morali malo strpjeti, korisnici ustanove, koji su ujedno najosjetljivija skupina na COVID-19 na kraju mogu biti zadovoljni jer je posao odrađen na visokoj razini.
Iz Doma za starije i nemoćne upućene su riječi zahvalnosti Brodsko-posavskoj županiji što je prepoznala važnost projekta i osigurala financijska sredstva za njegovu realizaciju. Kvaliteta života štićenika bit će kudikamo bolja, a ustanova će najviše dobiti
na energetskoj učinkovitosti.
– Ušteda toplinske energije bit će oko 66 posto. Korisnici i mi djelatnici vrlo smo sretni što je projekt realiziran. Korisnici će kvalitetnije i bolje živjeti u ustanovi, a ja doista s ponosom mogu reći da je ova ustanova sada najljepša u Brodsko-posavskoj županiji – rekla je Marija Filipović, ravnateljica doma.
Nova fasada, stolarija...
Pohvale zaslužuju i izvođači radova koji su bili izuzetno strpljivi i fleksibilni, iako je obnova započela i završila u vrijeme trajanja
epidemije koronavirusa. Mnoge poslove morali su prilagođavati trenutačnoj epidemiološkoj situaciji u domu, zbog čega se sve
malo odužilo, ali na kraju su ipak cijeli posao uspješno priveli kraju.
– Zahvaljujem svim zaposlenicima i korisnicima doma na suradnji, strpljenju i razumijevanju. Zahvaljujući tome, uspjeli smo ovaj projekt dovesti do kraja, iako je zbog korone i same organizacije bilo jako teško i zahtjevno. U sklopu projekta na zgradi smo
stavili novu fasadu, izmijenili kompletnu stolariju i rasvjetu... Trebalo je uskladiti sve radove i po potrebi izmještati korisnike iz soba, ali uspjeli smo se organizirati i završiti projekt – rekla je Barbara Rakitić Gavranić, glavna inženjerka gradilišta.