Nakon deset godina rada i istraživanja Hrvatski restauratorski zavod predstavio je istražene i konzervirane ruševine ostataka bivšeg pavlinskog samostana sv. Petra na Petrovoj gori. Riječ je o građevini s početka 14. stoljeća koja je imala bogatu povijest. Pavlinski samostan sv. Petra na Zlatu osnovao je otac Grdoš 1303./1304. godine. Zlatski je samostan prvi put stradao u dinastičkim borbama unutar Ugarsko-Hrvatskog Kraljevstva oko 1396. godine, zatim od Osmanlija sredinom 15. stoljeća, no pavlini se ipak vraćaju u njega, da bi ga zauvijek napustili sredinom 16. stoljeća kada ga preuzima vojska, tj. krajišnici.
– Prostor samostana tada se pretvara u vojno središte i naziva se Petrovec. Osmanlije ga osvajaju 1584. zajedno sa širim područjem Petrove gore i drže do 17. stoljeća, kada se krajišnici vraćaju i na njegovu mjestu grade jedan od najvećih zidanih čardaka na ovom prostoru. Potom je crkva samostanska i kasnije čardak napušten iza mira u Svištovu 1791. godine – rekla je ravnateljica Hrvatskog restauratorskog zavoda Tajana Pleše.
Uređen prostor oko samostana
Nakon tog razdoblja započelo je naseljavanje stanovništva iz pograničnih krajeva na širi prostor Petrove gore. U tom je periodu na ostacima svetišta crkve napuštenog samostana izgrađen pravoslavni hram silaska Svetog Duha. Prostor samostana i njegovih kasnijih pregradnji istražen je u cijelosti. Prva su istraživanja provedena 1987. i 1988., a sustavna su počela 2006. Nakon dovršetka istraživanja izvedeni su konzervatorsko-restauratorski i građevinski radovi, koji su trajali od 2009. do lani, a cilj je prezentirati pavlinski samostan te njegovu kasniju višestoljetnu kontinuirane uporabu u drugoj namjeni. Uređen je i prostor oko samostana, koji se preklapa s prostorom Ornitološkog parka Petrovac.
– Ovo je vrlo bitan lokalitet za budućnost turističkog razvoja Sisačko-moslavačke i Karlovačke županije. Uključili smo i ovu lokaciju u naš projekt turističke ponude Banovine i Korduna. U okolici Petrove gore ima i drugih zanimljivih lokacija poput mjesta pogibije Petra Snačića (Svačića) 1097. godine, koje ćemo iskoristiti u ponudi – rekao je župan sisačko-moslavački Ivo Žinić.