Kako je rekao župan Zlatko Komadina na otvorenju, to je istovremeno i dužnost i dug. "Dug prema starijim generacijama i dužnost prema budućim generacijama. Ovo je iskorak u očivanju prirodne i tradicijske baštine i nabolji zalog turizmu", rekao je župan. Cijeli projekt je vrijedan gotovo četiri milijuna kuna.
Bjeloglavi supovi, koje u lokalnom govoru Cresa nazivaju "orli", strogo su zaštićena vrsta, koja se u Republici Hrvatskoj uspjela održati jedino na kvarnerskim otocima te najvećim dijelom upravo na otoku Cresu. Supovi se hrane uginulim životinjama, obavljajući pritom važnu zadaću "čistača" i "sanitarne službe" čime sprječavanju širenje bolesti i zaraza.
Lokalno stanovništvo od davnine dobro razumije njihovu važnu ulogu u prirodi pa ih nastoji zaštititi, a što se pokazalo i u dosadašnjoj podršci koju stanovnici Belog i otoka Cresa pružaju zaštiti supova i prirode. Osim o životu "creskih orli", stalni postav nastoji prikazati povezanost ovih karizmatičnih ptica i ostalih zanimljivih dijelova prirodne baštine kvarnerskih otoka, otoka Cresa, creske Tramuntane i drevnog gradića Belog kao i etnografsku baštinu kraja.
Također, prikazuje i zanimljive spletove biljnih i životinjskih organizama, međusobno povezanih hranidbenim lancima i mrežama te iznimnu biljnu biološku raznolikost otoka Cresa, izvijestili su iz Primorsko-gosrke županije.
Projekt realizacije Centra za posjetitelje Beli na čijem su otvorenju bili Roko i Travanj, bjeloglavi supovi koji trenutno borave u oporavilištu, sufinanciran je sredstvima Primorsko-goranske županije, Javne ustanove Priroda, Grada Cresa i Ministarstva turizma Republike Hrvatske. Uz mještane i turiste, ravnateljici Javne ustanove "Priroda" Sonji Šišić, na otvorenju Centra pridružili su se i zamjenici župana Marina Medarić i Marko Boras Mandić, creski gradonačelnik Kristijan Jurjako te Đanino Sučić, podpredsjednik Županijske skupštine.