Izbornik
Naslovnica Županije Brodsko-posavska
Mali pčelari

Školarci sami otvaraju košnice i godišnje proizvedu 200 kg meda

Učenici pčelari iz Velike Kopanice
Foto: Ivica Galović/PIXSELL
Kopanički osnovnoškolci članovi su učeničke zadruge “Pčela” kroz koju je tijekom 60 godina prošlo više od 500 učenika

- Oduvijek me je zanimao rad oko pčela. Kod kuće imam nekoliko košnica o kojima je nekada brinuo moj djed, a danas sam ja ta koja vodi glavnu riječ u pčelinjaku - kaže Marijana Vučković, članica učeničke zadruge "Pčela" Osnovne škole "Ivana Filipovića" iz Velike Kopanice.

Ova zadruga osvojila je najviše nagrada i medalja od svih zadruga u Hrvatskoj i jedina je kojoj je za predan rad tijekom 60 godina dugog postojanja dodijeljeno i priznanje Hrvatske gospodarske komore. Ponos zadruge je pčelarska sekcija, kroz koju je dosad prošlo više od 500 učenika. Predanim radom mali slavonski pčelari okrivaju sve tajne pčelarstva, a mnogi od njih osnovali su i vlastite pčelinje zajednice.

- Prije sam se bojao uboda, ali sada slobodno bez maske ulazim u pčelinjak. Jednom me je pčela ubola u lice. Malo mi je natekla ta strana, ali ništa strašno - kaže mali zadrugar Mateo Čorak. Trenutno raspolažu s pet košnica iz kojih godišnje proizvedu dvjestotinjak kilograma raznih vrsta meda, a o kvaliteti najbolje govore brojna priznanja. Dio prodaju na sajmovima, a dio podijele između sebe i uživaju u zdravoj i ukusnoj domaćoj prehrani. Rad malih kopaničkih zadrugara se boduje, a najuspješniji bivaju nagrađeni odlascima na ekskurzije i na druge načine.

- Za razliku od drugih zadruga, mi se ne baziramo samo na vrcanju meda. To je najlakši i najslađi dio. Naši zadrugari otvaraju košnice, vade okvire i pregledaju ih, a oni najbolji već skidaju i rojeve. Svaki od njih nakon četiri godine mora biti osposobljen za samostalno pčelarenje - ističe dugogodišnji voditelj zadruge Ivan Munjiza. Voditelj sekcije, dugogodišnji pčelar Mirko Čorak također je nekadašnji učenik ove škole. Upravo je u njoj ovladao osnovama ovog slatkog zanata, koje danas nesebično prenosi na mlade naraštaje.

- Pčelarstvo iziskuje puno volje, truda i ljubavi prema pčeli. Drago mi je što naša djeca sve to imaju i sve rade s veseljem. Cilj je da oni u zadruzi steknu osnovno znanje o pčelarenju, koje kasnije kroz samostalan rad kod kuće i proučavanje literature mogu proširivati – kaže Čorak.