Liste čekanja su skraćene, pacijenti ne moraju na pretrage putovati u Osijek ili Zagreb, i do 150 kilometara dalje, a aparat više ne “staje” usred pregleda. Novi CT uređaj stigao je, naime, nedavno u Opću bolnicu Virovitica. Riječ je o modernom, 128-slojnom CT uređaju koji se nalazi na Odjelu radiologije, a vrijedan je čak 4,375.000 kuna. Zamijenjen je njime stariji, dotrajali aparat.
Prekid rada tijekom pregleda
– Dosadašnji, 16-slojni CT, kontinuirano se u Općoj bolnici Virovitica koristio od 2009. Pregledano je na njemu 15 do 20 pacijenata dnevno, što je više od 60.000 pregleda. Zbog starosti se uređaj počeo kvariti, iako je uredno servisiran, pa je posljedica bila prekid rada tijekom pregleda. Zbog poboljšanja kvalitete rada i povećanja broja usluga neophodan nam je bio novi CT – kaže virovitičko-podravski župan Igor Andrović. Županija je, naime, osnivač Opće bolnice Virovitica.
Riječ je o svakodnevnim zahtjevnim pretragama poput angiografije, zatim pregledima teških i nepokretnih pacijenata koje je nužno odraditi u kratkom vremenu.
– Prednost novog CT uređaja brži je pregled bolesnika, što rezultira većim brojem pretraga po pacijentu u jednom danu. Više se organskih sustava, dakle, stigne obraditi u kratkom roku, što je vrlo važno kod stradalih u prometnim nesrećama, kada je potrebna brza i pravilna dijagnostika. Bolja je i kvaliteta slike zbog 128 slojeva. Usto, tu su i dodatni softveri za onkološke pacijente koje dosad nismo imali pa takve bolesnike ne moramo slati u druge bolnice – navodi pak Mirjana Peček, ravnateljica virovitičke bolnice.
Iz državnog su proračuna izdvojena četiri milijuna za novi CT, a iz županijskoga još 375.000 kuna. Nastavljen je tako, ističe župan Andrović, investicijski ciklus u toj bolnici. Dopremljeno je nedavno i 58 novih bolesničkih kreveta i noćnih ormarića.
Od toga, njih 25 smješteno je na Kirurgiju I, zatim 14 na kardiologiju, deset na Odjel za ginekologiju i porodništvo, te po tri na pedijatriju, gastroenterologiju i endokrinologiju. Investicija je to “teška” oko milijun kuna. Kreveti su na pojedinim odjelima, inače, datirali čak iz davne 1973.
Kvaliteta zdravstvene skrbi
– Idući nam je cilj nabavka magnetske rezonancije za našu bolnicu budući da se takav pregled čeka po godinu, dvije, ili čak i više. Uskoro počinje i gradnja nove dnevne bolnice, iz projekta Europske unije, a vrijedna je 50 milijuna kuna. Sama gradnja košta 20 milijuna, a opremanje zgrade i pet kirurških sala stajat će 30 milijuna kuna – najavljuje I. Andrović. Rok za gradnju je godinu dana.
– Sva tri naša laboratorija smjestit ćemo u novu zgradu. Poboljšat će se time uvjeti za prijam i arhiviranje uzoraka, kao i dostava uzoraka na sve bolničke odjele jer su nam trenutačno locirani na tri mjesta – prikazuje ravnateljica Peček.
Usto, župan ističe kako je više od 6,5 milijuna kuna lani uloženo u domove zdravlja u toj županiji, kroz projekt primarne zdravstvene zaštite.
Počela je i gradnja nove ambulante Doma zdravlja u Čađavici. Omogućit će to, zaključuje župan Andrović, da svi stanovnici, bilo u ruralnim ili urbanim dijelovima, imaju jednako kvalitetnu zdravstvenu skrb.