U SPINIT inkubatoru na splitskom Spinutu održana je završna konferencija projekta "Socijalni plan Splitsko-dalmatinske županije", vrijednog 81.123,95 eura, koji se u 90 postotnom iznosu sufinancira iz Europskog socijalnog fonda plus. Na konferenciji su predstavljeni izrađeni socijalni plan i provedba projekta, kao i planovi za što kvalitetniju provedbu socijalnog plana.
Ključni su ljudi
Splitsko-dalmatinski dožupan Stipe Čogelja kazao je da je Socijalni plan Splitsko-dalmatinske županije zakonska obveza, podloga iz koje će se izvlačiti europska sredstva i planirati novi veliki infrastrukturni i kadrovski projekti u županiji.
– Splitsko-dalmatinska županija mnogo radi u rješavanju socijalnih pitanja. Radimo na centru u Dugopolju, na razvoju novih domova za starije osobe, na prostorima socijalnog huba za naše udruge. Puno je potreba za prostorom, međutim, ne mislim da je to glavna tema, ne kadrovska pitanja. Veseli nas suradnja sa Sveučilištem u Splitu, sa svim jedinicama lokalne samouprave i sa što bržim dovođenjem Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta. Svi smo svjesni činjenice da nema socijalnih pedagoga, logopeda, psihologa u našim školama i vrtićima i mislim da je to ključni problem. Ljudi su uvijek u centru naših politika i mislim da ćemo se i nadalje baviti ljudima i raditi na tome – rekao je Čogelja.
U izradi plana sudjelovalo je 247 ispitanika – predstavnika pružatelja institucionalnih i izvaninstitucionalnih socijalnih usluga propisanih zakonom, predstavnika pružatelja ostalih/inovativnih socijalnih usluga, kao i pružatelja integriranih socijalnih usluga koje su povezane s drugim sektorima, predstavnika korisničkih skupina, kao i jedinica lokalne samouprave na području Splitsko-dalmatinske županije. Organizirano je 11 fokusnih grupa za različite korisničke skupine, niz individualnih intervjua, radnih sastanaka, kao i slanje anketnih upitnika.

Predsjednik Udruge MoSt Dado Lelas kao jedan od aktera izrade socijalnog plana ustvrdio je da je riječ o izrazito važnom dokumentu.
Dobar temelj
– Znamo da je ovaj dokument, osim što će donijeti osnovne strateške ciljeve, jedan od uvjeta za raspisivanje natječaja za sredstva iz europskih fondova. Stoga je izrada Plana važna za sve organizacije civilnog društva koje pružaju socijalne usluge da se uključe i da napokon kažemo što nas tišti na terenu. A tišti nas puno toga, od velikog broja korisnika, sve manje organizacija koje pružaju socijalne usluge kada govorimo o udrugama, vrlo malog broja socijalnih usluga u ruralnim sredinama. Smatram da je ovo dobar temelj da se nešto napravi – rekao je Lelas.
– Izrađujući plan svakako smo uzeli u obzir djecu bez odgovarajuće roditeljske skrbi i planiramo širiti usluge i poludnevnog boravka, psihosocijalne podrške obiteljima u najudaljenijim krajevima naše županije i vjerujemo da će nam ovaj plan pomoći u tome – rekla je Jelena Burazin, ravnateljica Doma za nezbrinutu djecu Maestral.