O projektu Vis Viva i njegovom najproblematičnijem dijelu kombiniranoj kogeneracijskoj plinskoj elektrani (KKPE) uz jezero Peruća oglasila se i Splitsko-makarska nadbiskupija.
- Ne izbjegavajući svoju brigu i odgovornost u tako važnim društvenim pitanjima i apelirajući na transparentnost te veću suradnju i komunikaciju, Nadbiskupski ordinarijat Splitsko-makarske nadbiskupije moli i poziva odgovorna državna tijela da ozbiljno uzmu u obzir mišljenja i raspoloženje lokalnoga stanovništva koje tu živi već stoljećima, a koje je već puno puta bilo ranjeno. Uvjereni smo da njihovi stavovi nisu proizvoljni i samo emotivni, već da se temelje na mišljenjima i stavovima velikoga broja relevantnih znanstvenika i stručnjaka - napisali su u priopćenju kojeg su poslali medijima.
Zabrinutost i sigurnost
Postavili su pitanje je li KKPE Peruća u skladu s načelom općega dobra i međugeneracijske pravednosti koje ističe i papa Franjo. Podsjećaju kako učiteljstvo Katoličke Crkve zagovara pravo na zdravu pitku vodu kao "temeljno i sveopće ljudsko pravo" i "uvjet za ostvarivanje ostalih ljudskih prava" i pitaju predstavlja li KKPE Peruća ugrozu tom pravu.
Nadbiskupija javno pita i stječe li neki privatni investitor ingerencije na raspolaganje vodom koja mora ostati u javnoj upravi te dovodi li ovaj projekt u opasnost mogućnost pristupa pitkoj vodi stanovništva. Osim toga, postavlja se pitanje gdje će se koristiti ogromne količine toplinske energije? Iz toga se nameće i pitanje je li KKPE Peruća za ljude sigurna, ekološki prihvatljiva i ekonomski isplativa?
- Zbog velike zabrinutosti i straha ovdašnjeg puka i zbog navedenih nejasnoća apeliramo na sve odgovorne državne i županijske institucije da ovoj problematici posvete još veću dužnu pozornost, a na sigurnost i opstojnost stanovništva cetinskog kraja i naše nadbiskupije - poručuju iz Splitsko-makarske nadbiskupije.