Ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković uručila je ugovore o bespovratnim sredstvima za gradnju pet pretovarnih stanica u tri županije u sklopu uspostave Regionalnog centra za gospodarenje otpadom Šagulje.
Centar Šagulje središnji je dio ostvarenja cjelokupnog plana za gospodarenje otpadom od 2023. do 2028. godine.
Bespovratnih 9 milijuna eura
Uručeni su ugovori za gradnju pet pretovarnih stanica za Brodsko-posavsku, Požeško-slavonsku i Sisačko-moslavačku županiju, odnosno u Novskoj, Kutini, Slavonskom Brodu, Pakracu i Požegi.
Investicija je vrijedna 12,86 milijuna eura, a bespovratna potpora Ministarstva putem Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost kao provedbenog tijela je 9 milijuna eura.
– Dio projekta koji se odnosi na projektno-tehničku dokumentaciju financiran je u proteklom razdoblju te se intenziviraju aktivnosti koje bi trebale dovesti do uspostave centra do kraja 2028. godine. Jedna od tih aktivnosti je gradnja pretovarnih stanica za jedinice lokalne samouprave koje su udaljenije od središnje lokacije da bi se smanjio prijevoz otpada i štetne emisije kako bi građani živjeli kvalitetnije – rekla je Vučković.
Cijeli projekt Regionalnog centra za gospodarenje otpadom Šagulje, jedan od najvećih u povijesti Brodsko-posavske županije, vrijedan je blizu 110 milijuna eura. Prema planu, u Šaguljama će se godišnje obrađivati 90.500 tona otpada.
– Ovo je velik korak naprijed za nas. Ovaj ugovor omogućuje početak cjelovitog sustava gospodarenja otpadom na obuhvatu Regionalnog centra – istaknuo je direktor centra Josip Grgić.
Zadovoljstvo posjetom izrazio je i saborski zastupnik te predsjednik Županijske skupštine Pero Ćosić.

– Pretovarne stanice sastavni su dio Regionalnog centra za gospodarenje otpadom Šagulje. Konačno ćemo maknuti otpad iz grada, a time indirektno utjecati i na kvalitetu života stanovnika ovoga područja – rekao je Ćosić.
Iskorak s elektranama
Na sastanku u Slavonskom Brodu razgovaralo se i o kvaliteti zraka, koji je u ovom gradu u posljednjih mjesec dana opet izrazito zagađen, kao i o poboljšanju vodno-komunalne infrastrukture na području Brodsko-posavske županije i financiranju aglomeracije Brod 2 u idućih nekoliko godina.
Ministrica je najavila dosad najveći iskorak i konkretno rješavanje ovoga problema – ulaganja u fotonaponske toplane. Naime, osnovni je cilj smanjiti broj kućanstava koja se griju na drva. Početni iznos potpora iznosit će 10 milijuna eura, a građani će za svoje investicije prilagodbe toplinskoga sustava moći povući i do 80 posto sredstava.
– Planiramo poduprijeti građane kako bi zamijenili kućna ložišta i investirali u fotonaponske elektrane. Raspravljali smo o vremenu, intenzitetu potpore i iznosima ukupne alokacije – rekla je Vučković.