Brzinom munje društvenim mrežama se proširila fotografija stotina kilograma bačenih mandarina na divljem odlagalištu u okolici Opuzena, a većinom negativne komentare dodatno je rasplamsala i Ana Musa, vijećnica u Dubrovačko-neretvanskoj županiji i Gradu Pločama, te ekološka aktivistica koja je na Facebooku objavila i komentar na fotografiju.
– Fotografiju bačenih mandarina podijelilo je više desetaka Facebook korisnika, a svi su odreda zgranuti što se ovakvo blago baca pored toliko gladnih i siromašnih, vrtića, staračkih domova, domova za nezbrinute… Ako znamo da u 100 grama mandarina ima samo 34 kalorije, 30 miligrama vitamina C, što je dvostruko više od naranče, a razgradnjom beta-karotena dobivamo vitamin A, koji je vrlo važan za dobar vid i lijepu kožu, čovjeku zbilja nije jasno zašto! Prema istraživanjima, konzumacijom ovog voća može se zaštiti od srčanog udara, dijabetesa, moždanog udara, kao i pretilosti. Pigment koji se nalazi u kori mandarine je deset puta snažniji od onoga koji se dobije iz grejpa. Kora se može sušiti i upotrebljavati za čaj, od mandarine se može praviti rakija, džemovi, sokovi – napisala je Ana Musa na Facebooku.
Mediteranske voćne mušice
Baš kao i mnogi komentatori, i Musa se pita zbog čega je toliko tog "neprocjenjivog domaćeg, nezagađenog i zdravog blaga završilo u smeću", te propituje da li je postojao drugi način za zbrinjavanje tolike količine mandarina. Kako bi ponudila jedan od mogućih razloga zbog kojeg su mandarine možda završile u smeću citirala je i svog poznanika Josipa Jelavića.
– Hmmm... 2014. godine je isto tako bila objavljena fotografija na kojoj se mandarine bacaju u Neretvu i izazvala je zgražanje mnogih. Mediteranska voćna mušica je nametnik, koji liježe jaja u plodove mandarine u zadnjem tjednu zriobe, jajima treba do tri dana da se izliježu i postanu ličinke koje iznutra prema vani uništavaju zrele plodove. Postoje jasna pravila i propisi za EU i Rusiju koje zabranjuje uvoz potencijalno zaraženih mandarina, stoga veletrgovci kad otkupljuju mandarine tek nakon drugog ili trećeg dana je klasiraju, a mandarine u kojima se ličinke mediteranske voćne mušice izliježu idu na zbrinjavanje. Najučinkovitija metoda je takve mandarine s ličinkama utopiti u vodi ili odložiti i potom zatrpati zemljom. Znači ova fotografija gore uopće nije žalosna - Jelavićev je komentar.