Problematika oko afričke svinjske kuge dominirala je aktualnim satom 19. sjednice Skupštine Brodsko-posavske županije.
Privremeni pročelnik županijskog Upravnog odjela za gospodarstvo i poljoprivredu Željko Burazović istaknuo je kako nedavna pojava ove bolesti u selu Kupina u općini Velika Kopanica kratkoročno ne mijenja situaciju te kako zona zaštite u Brodsko-posavskoj županiji i dalje postoji u općinama Gundinci, Sikirevci i Slavonski Šamac, dok se zona nadziranja odnosi na Vrpolje, Oprisavce i Veliku Kopanicu.
Sanacija u tri smjera
Da nije evidentiran slučaj u Kupini, u županiji bi još 26. listopada bio omogućen promet svježim mesom. Burazović je dodao kako građevinska i veterinarska inspekcija rade svoj posao vezano za potrebnu kategorizaciju objekata i mjere uzgoja.
Vijećnik Robert Matasović (DP) pitao je hoće li oštećeni proizvođači uz novčanu naknadu dobiti i pomoć u obliku novih praščića. Župan Danijel Marušić odgovorio mu je da će pomoć države biti sveobuhvatna.
– Vlada je dosad za sanaciju štete na ovom području uplatila 3,3 milijuna eura. Postoji program težak osam milijuna eura u tri smjera – pomoć svinjogojcima zbog otežane proizvodnje, obnova klaonica i obnova stočnog fonda prasadi – rekao je Marušić.
Vijećnike je zanimalo i hoće li biti svinjokolje te što su Županija i institucije učinile da taj tradicionalni slavonski običaj dobije status nematerijalnog kulturnog dobra?
– U tzv. slobodnom dijelu županije svinjokolje su dozvoljene bez ikakvog roka, dok se u mjestima u zonama ograničenja svinjokolja može raditi u dvorištima, ali na način da se iz klaonica doveze pothlađena polovica. Što se tiče statusa, suhomesnati proizvodi kao što su slavonski kulin i šunka stavljeni su po strani s obzirom na pandemiju, ali intenzivno se radi na njihovoj zaštiti – rekao je pročelnik Burazović.
Povećan iznos odštete
Na sjednici je usvojen prijedlog odluke o kriterijima za raspodjelu sredstava za hitnu sanaciju štete na stambenim objektima nužnim za život nastale zbog jakog olujnog nevremena od 19. i 21. srpnja. Župan Marušić podnio je amandman na prijedlog odluke, predloživši da se iznos od 3,227.584 eura za sanaciju štete na stambenim objektima poveća na 4,827.584 eura, a postotak podmirivanja nastale štete poveća s 40 na 60 posto, što je jednoglasno prihvaćeno.
Vijećnici su podržali i prijedlog odluke o oslobađanju plaćanja zakupnine i naknade za korištenje poljoprivrednog zemljišta u državnom vlasništvu uz prihvaćanje amandmana oporbenih vijećnika te prijedlog odluke o izmjeni odluke o davanju suglasnosti Nastavnom zavodu za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije za sklapanje ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava za financiranje specijalizacija.