Osobe s invaliditetom na području Varaždinske županije po izlasku iz državnih ustanova prepuštene su 24-satnoj brizi roditelja, bez mogućnosti zapošljavanja i boravka u ustanovama u kojima bi provodili vrijeme preko dana.
- Svi oni do svoje 21. godine života mogu pohađati Centar za odgoj i obrazovanje "Tomislav Špoljar", a nakon toga prepušteni su svojim bližnjima i u udruzi Kokotiček - ističe županijski vijećnik HDZ-a Anđelko Stričak. Split je, dodaje, za osobe koje zbog invaliditeta ne mogu živjeti same osnovao Centar za odgoj i obrazovanje "Juraj Bonači", a Zagreb za njih ima osiguran prostor na Sloboštini, pa predlaže da se i u Varaždinskoj županiji uredi prostor u kojem bi tijekom dana mogle boraviti osobe s invaliditetom. No, problem je - novac.
Župan Predrag Štromar ističe da je Varaždinska županija početkom 2015. Zavod za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom upoznala s time da se želi aktivno uključiti u osnivanje regionalnog centra sa sjedištem u Varaždinskoj županiji, te da očekuje financijsku potporu Zavoda i resornog Ministarstva rada i mirovinskog sustava. Centar, naime, mogu osnovati zajednički država i jedinica lokalne i područne samouprave, a iznimno i druga pravna osoba.
- Županija je poslala pismo namjere o uključivanju u osnivanje Centra za profesionalnu rehabilitaciju - ističe Štromar. Takav je Centar, kaže, osnovan u Zagrebu, s time da je Grad Zagreb osigurao tri, a država jedan milijun kuna. Štromar podsjeća da je Varaždinska županija prije deset godina potaknula osnivanje zaštitne radionice u Srednjoj strukovnoj školi Varaždin, kako bi potaknula poslodavce da i oni otvore slične radionice i zaposle osobe s invaliditetom. U toj je radionici trenutno zaposleno 19 osoba. No, Štromar upozorava da bez sudjelovanja Zavoda, pomoći iz državnog proračuna i uključivanja državnih ustanova i poslodavaca, Varaždinska županija "ne može provesti aktivne mjere profesionalne rehabilitacije i zapošljavanja".