Izbornik
Naslovnica Županije Sisačko-moslavačka
Glina jedan od najzagađenijih gradova

U Hrvatskoj nakon rata od mina poginule 203 osobe, od toga 38 pirotehničara

mine
Foto: Nikola Čutuk/PIXSELL
Hrvatski centar za razminiranje u utorak je obilježio u Glini Međunarodni dan svjesnosti o opasnostima od mina

Od mina je od 1991. do danas u Hrvatskoj poginulo 518 osoba, od kojih nakon ratnih zbivanja 203. Šest je žrtava bilo mlađe od 18 godina, a do danas je poginulo i 38 pirotehničara. Iako je stradavanja od mina manje nego prije i dalje su one opasnost jer su minski sumnjiva 444,4 kvadratna kilometra površine u Hrvatskoj.

Hrvatski centar za razminiranje je u utorak obilježio u Glini Međunarodni dan svjesnosti o opasnostima od mina. Glina je jedan od gradova najzagađenijih mina, a čak je i glinski gradonačelnik Stjepan Kostanjević (HDZ) za rata zbog protupješačke mine ostao bez noge.

- Mi smo bili prva crta bojišnice prema Kupi i Bosni i Hercegovini i puno je razasutih mina u tome području - rekao je Kostanjević istaknuvši posao pirotehničara kao najteži posao u Hrvatskoj. A statistika pokazuje da su pirotehničari zadnjih godina najčešće žrtve mina. Od sedam žrtava od 2012. pet ih je pirotehničara.

U Hrvatskoj je do sada potrošeno 5,1 milijardi kuna za razminiranje. Najviše je tog novca došlo iz državnog proračuna, a zadnjih godina koriste se intenzivno europski fondovi.

- Minska opasnost sprječava razvoj pojedinih dijelova Hrvatske. Od 2015. godine udio europskih sredstava u ukupnom iznosu novca utrošenog na razminiranje raste, a ove godine će iznositi 63 posto. Time se oslobađa novac u državnom proračunu za razvojne projekte - rekao je brigadni general Zdravko Jakop, državni tajnik u Ministarstvu obrane.

Iz europskih fondova se ubrzano razminiraju poljoprivredne površine.

- Nakon dovršetka započetih projekata razminiranja poljoprivrednih površina, od preostalog minski sumnjivog terena 97 posto otpadat će na šume - rekao je v.d ravnatelja Hrvatskog centra za razminiranje Ante Brkljačić. Najviše je takvog područja u Ličko senjskoj županiji (141,3 km2 ) i Sisačko-moslavačkoj (75,3 km2 ).

U prigodnom programu u gradskom parku u Glini promovirana je i knjiga  "Crveni fićo" ratnog reportera Žarka Plevnika, čiji je prihod od prodaje namijenjen razminiranju, predstavljen je i rad pirotehničara dok je Invalidski odbojkaški klub "Zagreb" prezentirao sjedeću odbojku.