Međimurski župan Matija Posavec i ravnatelj Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje Ivan Serdar potpisali su ugovor o prijenosu prava vlasništva dislocirane jedinice Depandanse Doma za starije i nemoćne Čakovec s Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje na Međimursku županiju.
Više zaposlenih
Time se otvara mogućnost lakšeg ulaganja i apliciranja na natječaje za sredstva iz EU fondova radi proširenja ili poboljšanja kapaciteta, uvjeta i usluga za korisnike Doma.
– Prijenos vlasništva omogućuje bržu i efikasnu provedbu socijalnih komponenti, nova ulaganja i projekte, poput Dnevnog boravka za osobe od Alzheimera i drugih demencija. S obzirom na veliki interes i liste čekanja u domovima, u Međimurskoj županiji nastojat ćemo sagraditi barem još jedan dom za starije i nemoćne osobe – rekao je župan Posavec i dodao da Međimurska županija ima najbolji omjer radno aktivnog stanovništva i umirovljenih osoba.
Trenutni prosjek u Hrvatskoj je 1,32, dok je u Međimurju 1,71. U odnosu na prošlu godinu, ta županija bilježi i 717 zaposlenih više. Prošle godine bilo je evidentirano 25.190 korisnika mirovina, a danas ih je 25.102, dakle 88 korisnika manje.
– Omjer osiguranika i umirovljenika poboljšao se, no naši umirovljenici imaju vrlo niske mirovine stoga svako povećanje mirovina nailazi na našu podršku – kazao je Posavec.
Kako je istaknuto, Međimurska županija u svoje je vlasništvo bez naknade dobila nekretninu vrijednu 28 milijuna kuna, a odluka o prijenosu vlasništva odobrena je na posljednjoj sjednici Skupštine.
Dislocirana jedinica Depandanse prostire se na površini od 150 četvornih metara i u njoj su smješteni isključivo pokretniji korisnici, njih oko 110. Međimurska županija je, kao osnivač Doma za starije i nemoćne osobe Čakovec, još 2007. godine prepoznala izuzetnu važnost Dnevnog boravka za osobe koje boluju od Alzheimerove bolesti i drugih demencija te od tada iz svog proračuna sufinancira boravak korisnika, a zahvaljujući projektu “Pruži ruku” financiranom europskim sredstvima adaptiran je i opremljen prostor Depandanse za kvalitetno obavljanje aktivnosti Dnevnog boravka za osobe oboljele od Alzheimera i drugih demencija.
Sadržaji za starije
U život zajednice zahvaljujući radu Dnevnog boravka uključeno je 30 osoba te se tako prevenira njihova prerana institucionalizacija, a članovima obitelji omogućena je lakša ravnoteža između obiteljskog i poslovnog života. Uz to, obnovljen je Dom za starije i nemoćne osobe u Čakovcu te je proveden niz drugih projekata koji promiču nove sadržaje za starije osobe u suradnji s udrugama umirovljenika, čime je posljednjih godina uloženo više od 17 milijuna kuna u projekte vezane za starije i nemoćne osobe.
Županije su dobile mogućnost iskazati interes za prijenos vlasništva, a Međimurska županija jedanaesta je županija koja je do sada iskoristila to pravo.