-Pregovaramo s jednom tvrtkom iz Italije koja se bavi tekstilom, odnosno šivanjem rublja i koja ima već jedan pogon u Rijeci, da kupe i pogon u Jarku. Zainteresirani su za pokretanje proizvodnje kod nas, isprva bi zaposlili 30-ak žena, a kasnije bi razvijali posao, dogradili nove pogone gdje bi radilo oko 100 ljudi. To su planovi tvrtke i ako postignemo dogovor, to bi se iduće godine već moglo realizirati – kazao nam je Dražen Mufić, gradonačelnik Vrbovskog.
Gradu je, dodaje, u interesu pokrenuti proizvodnju, osigurati što više radnih mjesta i pomoći svakom ozbiljnom investitoru pa su tako i mogućim kupcima za Jarak ponudili pomoć u smislu da za 30-ak radnica plate put u Rijeku kako bi se obučile u pogonu te tvrtke za rad u pogonu u Vrbovskom. Inače, u tom je kraju dobar dio žena koje su ostale bez posla nakon propasti tekstilnih tvornica u okolici pa je ovo dobra prilika za se zaposle.
- U Jarku imamo halu na površini od 750 četvorna metra i uvjereni smo da ćemo i za nju naći novog vlasnika. Jarak je jedan od tri pogona nekadašnje peradarske farme propalog Sljemena – kazao nam je gradonačelnik Mufić.
Novac od prodaje ulažu u razvoj grada
Kada je Sljeme otišlo u stečaj, Grad Vrbovsko poduprlo je odluku svoje tvrtke Komunalac da kupi imovinu Sljemena na javnoj dražbi. Izdvojili su 1,5 milijuna kuna i ušli u posjed šest hektara zemljišta s pogonima na tri lokacije; u Jarku, Jelovcu i Senjskom. Od tada, Grad je uspio prodati dvije lokacije, a za treću, u Jarku za koju traže 1,5 milijuna kuna, u tijeku su pregovori.
- Farmu Senjsko prodali smo za 1,7 milijuna kuna gdje će iduće godine investitor, Peter Paul Fischer početi graditi bioenerganu za proizvodnju električne energije na šumsku masu. Farmu Jelovac Komunalac je prodao za 520.000 kuna tvrtki Bio-Vet iz Dežanovca koja planira investirati 9 milijuna kuna za proizvodnju svježih konzumnih jaja. Oba investitora ove će godine prikupiti potrebne dozvole, pripremiti projekte i dokumentaciju, a iduće će početi uređenje i rad. Naime, do sada smo na prodaji dijelova bivšeg Sljemena zaradili 2,6 milijuna kuna. Sav višak novca, dakle između uloženog i zarađenog, ulažemo u razvoj grada; kupili smo Planinarski dom Kamačnik i uredili ga, kupili smo autobus za prijevoz djece na školovanje u druga mjesta, strojeve i opremu za potrebe Komunalca – pojašnjava gradonačelnik Dražen Mufić dobre strane poslovne odluke koju nisu sve političke stranke odmah prihvatile.
- Kada smo odlučili kupovati dijelove tvrtke u stečaju, neki su to smatrali lošom idejom, kao i kada smo pilanu u Vrbovskom u stečaju kupili i prodali poduzetniku koji je uložio 40 milijuna eura i zaposlio ljude. Odluke Grada češljao je Uskok, policija, inspekcije, ali nisu im našli manu – dodao je gradonačelnik Vrbovskog.