
Na svečanosti u prostorijama Obrtničke komore u Čakovcu ugovore za stipendije od 800 eura u pojedinačnom iznosu primila su 164 učenika i učenice, što je najveći broj stipendista dosad. Protekle školske godine stipendije su dodijeljene za 124 učenika.
– Svaka nova dodjela stipendija učenicima koji se školuju za deficitarna obrtnička zvanja sve je veće slavlje jer interes mladih raste, a raste i broj obrta u Međimurju. Podsjetimo, ovaj oblik stipendija, koje zajednički financiraju Međimurska županija te njezini gradovi i općine, uveden je još 2003. kao jedinstven model u Hrvatskoj. Danas ovaj međimurski predvodnički model slijede i druge hrvatske regije – ističu u Međimurskoj županiji.
Siguran kruh u rukama
Ukupan iznos za stipendije u aktualnoj školskoj godini iznosi 131.200 eura, od čega 50.000 eura snosi Međimurska županija. Najveći pojedinačni iznos osigurava Grad Čakovec, 28.000 eura, dok preostali iznos pokrivaju sve ostale općine i gradovi.
– Ova mjera koju usmjeravamo u obrazovanje mladih pozitivno se održava na Međimurje, a ti rezultati utječu i na gospodarstvo cijele Hrvatske. Ovogodišnja dodjela obrtničkih stipendija u znaku je iznimnog broja jer smo došli do tisućitog učenika! Tisuću stipendista nije samo impresivan broj, to je snaga obrtništva, snaga gospodarstva Međimurja jer izučeni majstori imaju siguran kruh u rukama, i to u vlastitoj domovini – istaknuo je međimurski župan Matija Posavec.
Županija je u ovom ciklusu preuzela stipendiranje učenika s područja općine Šenkovec kako zbog prijevremenog raspuštanja tamošnje predstavničke vlasti i nemogućnosti financiranja projekata učenici s tog područja ne bi ostali zakinuti. Župan Posavec mladima je poželio sreću tijekom obrazovanja, poručivši im da ponosno pronose glas o uspješnom međimurskom obrtništvu. Uz stipendiranje učenika, nastavljaju se i ostale mjere Međimurske županije posvećene osnaživanju gospodarstva, od jednokratnih potpora poduzetnicima do sufinanciranja nastupa na sajmovima, odnosno jačanja Obrtničke komore Međimurja.
Vizionarska inicijativa
Predsjednik Obrtničke komore Međimurja Dražen Novak naglasio je da ovaj model u praksi pokazuje da je pravovremeno utemeljen i sjajno razvijen. Obrtnička komora Međimurske županije projekt stipendiranja učenika obrtničkih zanimanja započela je još 2003. godine, u vrijeme kad je, kako je rekao, malo tko razmišljao o važnosti stipendiranja obrtničkih zanimanja. Danas, kada se suočavamo s nedostatkom kvalificiranih obrtnika, jasno je, dodao je Novak, koliko je ta inicijativa bila vizionarska.
– Kako vrijeme odmiče, sve više se dokazuje koliko je ova inicijativa bila dobra. U doba kada svi osjećamo deficit radne snage Međimurska županija za vlastito tržište rada obrazuje kvalitetan domaći kadar – rekao je Novak.
Natječaj za stipendije bio je otvoren do kraja ožujka. Kako je istaknuto, u Međimurskoj županiji danas radi 1945 obrta.