Izbornik
Naslovnica Županije Međimurska
“Želim – pomoć dijelim”

Zaposlit će 24 žene koje će pomagati 100 osoba

Program javnih radova u Vodicama
Foto: Duško Jaramaz/PIXSELL/Ilustracija
Predsjednica Društva osoba s tjelesnim invaliditetom Miljenka Radović ističe kako je najveća vrijednost projekta u tome što nastavljaju pružanje usluge pomoći u kući članovima

Društvu osoba s tjelesnim invaliditetom Međimurske županije odobreno je financiranje projekta “Želim – pomoć dijelim”. Predsjednica Miljenka Radović potpisala je i dosad najveći ugovor o financiranju iz Europskog socijalnog fonda, vrijedan oko 4,2 milijuna kuna.

Prelog Htjeli kupiti zemljište Odbili investitore jer nisu obećali da će radnike plaćati barem 5.000 kn

– Najveća vrijednost projekta za našu udrugu je u tome što nastavljamo pružanje usluge pomoći u kući našim članovima, koju provodimo od 2012. preko programa koji su financirala ministarstva koja su se bavila socijalnom politikom. No krajem svibnja prošle godine istekao je taj program pa više nismo imali mogućnost financiranja. Drugi izvori financiranja bili su preko mjere javnih radova koju je provodio Hrvatski zavod za zapošljavanje – kaže M. Radović i dodaje da je u početku bilo dosta otpora pružanju pomoći u kući, no s vremenom je jako dobro prihvaćena.

Vrijedni projekti

– Do polovice prošle godine pružali smo je za 60 naših članova. Kako se javlja sve više zainteresiranih, predvidjeli smo pomoć za 96 i više osoba. Prilikom prijave projekta kontaktirali smo sve općine i pitali ih žele li se uključiti jer nismo imali ograničenja vezano uz broj korisnika i žena. Javile su se dvije općine partneri, Podturen i Orehovica, kojima smo zahvalni jer nam je njihov manji indeks razvijenosti omogućio dobivanje većeg broja bodova, a one su dobile mogućnost zapošljavanja žena sa svog područja, kao i uključivanje korisnika pomoći u kući – napominje.

Matija Posavec u rodilištu Stiže nova oprema Uređuje se rađaonica sagrađena '72., u obnovu će uložiti pet milijuna kuna

Partneri su i Centar za socijalnu skrb Čakovec te HZZ, koji kontroliraju ispunjavaju li uključene osobe uvjete za pomoć u kući koja se više neće vremenski cjepkati na razdoblja od šest mjeseci do godine dana, već će se provoditi 24 mjeseca.

– Zapošljavamo ukupno 24 žene i time jačamo njihove kompetencije za uključivanje na tržište rada jer će se osposobiti za poslove gerontodomaćice ili njegovateljice. I to osposobljavanje im je plaćeno – objašnjava M. Radović.

Riječ je o dosad najvećem projektu te udruge koja je osmislila i pružanje usluge osobne asistencije svojim članovima.

Trenutačno sudjeluje u projektima vrijednima oko šest milijuna kuna.

Županija nagrađuje dobitnike Rektorovih nagrada Nekada slovili kao kraj s najmanje visokoobrazovanih U proteklih 20 godina fakultet završio čak 10.231 Međimurac