
Gotovo osam stoljeća stara Belina lipa iz Visokog te jedinstveni primjerak koprivolisne lipe iz arboretuma Opeka u Vinici bit će očuvani za sljedeće generacije. Naime, u sklopu projekta "Očuvanje genofonda zaštićenih i znamenitih stabala Varaždinske županije" u Hrvatskom šumarskom institutu u Jastrebarskom uzgojeni su klonovi ovih zaštićenih i znamenitih stabala. Sadnice su predstavnicima osnovnih škola, vrtića, gradova, općina, udruga, klubova i ostalih društava uručili župan Anđelko Stričak i ravnateljica Javne ustanove Priroda Varaždinske županije Sanja Kopjar, kojima se pridružio i načelnik Općine Visoko Dragutin Mateković. Svima su dodijelili i certifikate koji dokazuju porijeklo sadnica. Klonovi lipa bit će zasađeni diljem Varaždinske, ali i u Zagrebačkoj, Koprivničko-križevačkoj, Virovitičko-podravskoj te Krapinsko-zagorskoj županiji.
– Sadnjom lipa nastavit će se i nekadašnja tradicija sadnje stabala pokraj vrtića, škola i drugih ustanova te okupljališta – rekao je župan Anđelko Stričak. Napomenuo je da je Belina lipa spomenik prirode, a zaštićena je još 1966. godine zbog svojeg velikog kulturno-povijesnog značaja.
– Ime je dobila po hrvatsko-ugarskom kralju Beli IV. koji je, prema legendi, tu velelisnu lipu zasadio kao drvo mira kad je 1242. godine bježao pred Tatarima u Dalmaciju – podsjetio je Stričak.
Jedinstveni primjerak tzv. koprivolisne lipe pak jedno je od najinteresantnijih stabala iz vrijedne zbirke dendroflore u arboretumu Opeka, a ime je dobila po specifičnom obliku listova koji podsjećaju na list koprive, navela je ravnateljica JU Priroda Sanja Kopjar.
– Iznimno je važno očuvati bioraznolikost, posebno u vrijeme klimatskih promjena. Svaka proizvedena sadnica svojevrsni je primjerak matične lipe u malom, a potvrda za to je numerirana svjedodžba, odnosno certifikat o porijeklu sadnog materijala. Certifikat je posebno za Belinu i koprivolisnu lipu osmislio i izradio poznati Varaždinac Krunoslav Čolo – rekla je ravnateljica Sanja Kopjar.