Objekt Hitne medicinske pomoći Splitsko-dalmatinske županije u Trogiru rekonstruiran je zahvaljujući ulaganju od 1,2 milijuna kuna koje je osigurala Županija.
– Nakon dovršetka ustroja ispostave hitne medicine Trogir koju čine pet timova, nakon opremanja vozila i medicinske opreme usmjerili smo se na objekt koji je bio ružan, star, zapušten i neprimjeren za rad. Kompletno smo ga rekonstruirali, ostavili smo samo vanjske zidove, unutra smo sve ponovno sagradili u skladu s pravilnicima za hitnu medicinu. Dobili smo prostor od 140 četvornih metara – rekao je Leo Luetić, ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu SDŽ na otvaranju obnovljenih prostorija kroz koje je proveo splitsko dalmatinskog župana Blaženka Bobana i trogirskoga gradonačelnika Antu Bilića.
Reprezentativan objekt
– Sredstva je osigurao u omjeru od 60 posto Zavod, a 40 posto Županija, iako su to sve sredstva SDŽ jer smo mi u njihovom vlasništvu. Postigli smo cilj i imamo reprezentativan objekt kakav Trogir, biser hrvatske i europske baštine, zaslužuje – naglasio je Luetić.
– Građani i gosti bit će zadovoljni jer će imati bolju medicinsku njegu. Nadam se da je ovo početak veće obnove zgrade Doma zdravlja koja je izgrađena 70-ih godina i nije u najboljem stanju – rekao je gradonačelnik Bilić.
Dodao je kako je ovo jedan od koraka, a uz timove na otocima i pripreme heliodroma segment zdravstvene zaštite bit će spreman za rekordnu turističku sezonu koju očekuju.
Župan Blaženko Boban uzvratio je kako će u sklopu rebalansa proračuna usmjeriti sredstva za obnovu krovišta i sanitarnih čvorišta u zgradi trogirskog Doma zdravlja, u kojoj je i HMP.
– Ovakve objekte kakve danas imamo priliku vidjeti u Trogiru trebali bismo imati na području cijele županije, i u okvirima hitne pomoći i u domovima zdravlja. Ne možemo uvijek sve očekivati od resornih ministarstava i države. Mi na lokalnim razinama također upravljamo javnim novcem i moramo pomoći našim građanima u korištenju javnih prostora, da budu primjereni – rekao je Boban.
Pohvale, ali i kritike
Luetić nam je rekao kako je županija dobro pokrivena mrežom HMP. Ima 75 timova 1 hitne medicine koji imaju liječnika, medicinskog tehničara i vozača te 25 timova 2 koji imaju po dvojicu medicinskih tehničara od kojih je jedan vozač sanitetskog vozila, pet timova za hitan helikopterski prijevoz smještenih u Divuljama i 10 liječnika i medicinskih tehničara na prijavno-dojavnoj jedinici.
Tijekom ljeta dodaju se programi na područjima na kojima je veći pritisak turista, poput Trogira, Makarske i otoka, što se financira kao nadstandard većim dijelom iz županijskih sredstava, a manjim dijelom iz lokalnih samouprava.
– Moram pohvaliti lokalae samouprave na trogirskom području koje sudjeluju u sufinanciranju, ali moram pokuditi one na makarskom području gdje nemamo suradnju. Ali novo je vodstvo pa očekujem da će se i to promijeniti – rekao je Luetić.