Izbornik
Naslovnica Gradovi
Zatrpanost smećem

Da Karlovac ne postane Napulj, građane uče odvajanju otpada

Odlagalište smeća Ilovac
Foto: Kristina Štedul Fabac/PIXSELL
Uz centar za gospodarenje otpadom Babina gora na usvajanje plana čekaju i centri Lećevica, Lučino razdolje i Piškornica

- Prenapuhano je reći da bi Karlovac zbog problema s otpadom do 2018. mogao postati kao Napulj jer to jednostavno nije istina. Mi rješavamo problem, gradnja centra za gospodarenje otpadom Babina gora bit će nastavljena čim se usvoji plan gospodarenja otpadom. Osim nas, usvajanje plana čekaju još tri centra, a to su Lećevica u Splitskoj, Lučino razdolje u Dubrovačkoj i Piškornica u Koprivničkoj županiji za područje sjeverozapadne Hrvatske – kazala je Marija Tufeković, direktorica karlovačke tvrtke Kodos, centra za gospodarenje otpadom Babina gora.

Treći nacrt plana

Naime, Marina Novaković-Matanić, HNS-ova vijećnica, optužila je tvrtku Kodos da od početka rada samo pomiče rokove za realizaciju centra, te da su djelatnici tvrtke od 2012. do 2016. za hladni pogon Kodosa potrošili čak 1,5 milijuna kuna proračunskog novca. – Dozvola za rad karlovačkom odlagalištu Ilovac istječe 2018., a do tada centar na Babinoj gori očito neće biti sagrađen. Istekla mu je bila i građevinska dozvola, pa je produljena do 19. svibnja 2018. – kaže M. Novaković-Matanić.

Karlovac, Koprivnica, Split i Dubrovnik zapeli su zbog odluke Ministarstva zaštite okoliša da novim planom gospodarenja otpadom, koji će biti usklađen s direktivama EU, Hrvatska organizira ekološki prihvatljiviji način zbrinjavanja otpada. Centri u Puli i Rijeci su u gradnji, u Zadru i Šibeniku dobili su zeleno svjetlo za gradnju, a preostala četiri zapela su izborom mostovca Slavena Dobrovića za ministra. – Treći nacrt plana gospodarenja otpadom ministra Dobrovića bio je prije dva dana na javnoj raspravi u Zagrebu. U Ministarstvu su uvjereni da će plan biti usvojen do kraja godine, a potom ćemo se uskladiti s njim – kaže Tufeković i dodaje:

Za otpad 475 milijuna eura

– U međuvremenu, s tvrtkom Čistoća educiramo građane da odvajaju otpad na kućnom pragu kako bi što manje količine otpada završile na odlagalištu.

Tufeković je uvjerena da će se 2017. godine, kada se usklade s novim planom, prijaviti Ministarstvu kako bi dobili novac za gradnju. Na raspolaganju je svima u Hrvatskoj čak 475 milijuna eura.