Više od tri tisuće ljudi okupilo se na dosad najmasovnijem prosvjedu za čist zrak, koji je pod motom "nema predaje" u četvrtak navečer održan u središtu Slavonskog Broda. Neposredan povod njihovom okupljanju bili su najnoviji alarmantni podaci o zagađenju zraka te osma godišnjica početka rada prekosavske Rafinerije nafte. Od tada do danas Brođani su mnogo puta prosvjedovali i pisali peticije, no godine su prošle, ali ništa se nije promijenilo.
Na samom početku, organizatori okupljeni oko Građanske inicijative za čist zrak te Facebook skupina "Brođani za Brod" i "Ne dajmo da nas truju" sarkastično su se zahvalili Rafineriji, njezinim ruskim vlasnicima, vladama Hrvatske, BiH i Republike Srpske, Europskoj uniji te bivšim i sadašnjim saborskim zastupnicima iz V. izborne jedinice što su im "omogućili" da se okupe u tako velikom broju.
- Zahvalu im upućujemo za sve ono što su mogli, a nisu učinili za zaštitu zdravlja Brođana koji udišu zrak zagađen od strane rafinerije – poručili su.
Višegodišnji apeli
Podršku prosvjedu dali su mnoge poznate osobe iz društvenog i političkog života iz cijele Hrvatske, čak i nogometaš Juventusa, rođeni Brođanin Mario Mandžukić. Međutim, niti jedan političar nije dobio priliku govoriti, jer od njih se, rekli su, ne traže riječi, nego djela. Prije samog skupa, gradonačelnik Slavonskog Broda Mirko Duspara podsjetio je na višegodišnje apele i radnje koje, nažalost, nisu donijele ništa bolji ni čistiji zrak.
- Dosta je bilo političkih prepucavanja u smislu koja je stranka ili pojedinac napravio manje ili više. Mi ne želimo više obećanja, jer slušamo ih već osam godina. Kroz sve to vrijeme promijenilo se pet ministara zaštite okoliša, a zrak nam je sve zagađeniji i zagađeniji. Mi čekamo i tražimo rješenje. A ono leži u Vladi Republike Hrvatske. Ona nas mora zaštititi – rekao je Duspara.
Zanimljivo je kako je podršku Brođanima na određeni način dao i Dusparin kolega s desne obale Save, načelnik bosanskobrodske općine Ilija Jovičić. I on je mišljenja kako se Rafinerija mora modernizirati i poboljšavati uvjete rada jer samo na taj način može utjecati na smanjeno onečišćenje zraka.
- Bilo bi suludo da imamo različite stavove oko Rafinerije. I mi želimo ekološki bolje okruženje, ali o tome trebaju razgovarati odgovorni iz država i rafinerije – rekao je Jovičić.
Zaklada za djecu oboljelu od malignih bolesti
Brođani su na skupu ponovili svoje zahtjeve čijim bi se ispunjenjem, kažu, zauvijek zaustavilo njihovo trovanje Brođana. Plan modernizacije i plinofikacije Rafinerije mora se, kažu, završiti do siječnja iduće godine, a cilj je smanjiti onečišćenje u skladu sa standardima EU. Traže da Vlada u Slavonskom Brodu održi sjednicu na kojoj će ovom gradu dodijeliti poseban status po pitanju financiranja projekata zaštite okoliša. JANAF mora osnovati zakladu za djecu oboljelu od malignih bolesti i profit ostvaren distribucijom nafte u Rafineriju Brod preusmjeriti na njihovo liječenje.
- Nismo zaslužili ovo što nam se događa. Želimo dati do znanja našoj Vladi, Rafineriji i svim drugim institucijama da Brođani više ne mogu trpjeti. Ovo je naš način borbe za temeljno ljudsko pravo za zdravlje i život. Nećemo stati samo na ovom prosvjedu – rekao je Peter Tot-Đerđ iz Građanske inicijative za čist zrak.
Ako se država ogluši na njihove zahtjeve, Brođani su najavili poduzimanje mjera građanskog neposluha popt blokade graničnog prijelaza, JANAF-a i ureda Zarubežnjefta, ali i prosvjede pred Vladom te podnošenje tužbe protiv RH. Zagađenje zraka, koje šteti zdravlju 85 posto stanovnika gradova u Europi, odnese svake godine prije vremena 500 tisuća ljudskih života.