Više od 15 milijuna eura ulaže se u tri aktualna projekta na području Zaprešića, a veći dio sredstava za njihovu provedbu pribavljen je iz izvora izvan gradskog proračuna, ističe gradonačelnik Željko Turk, koji je sa suradnicima obišao trenutačna gradilišta, Društveni dom u Ivancu, zatvoreno odlagalište otpada i Nove dvore, kao najznačajniji projekt.
Zadržati autentičnost
Za građevinske radove obnove Novih dvora osigurano je oko 10 milijuna eura, od čega sedam milijuna iz EU fondova provedbom mehanizma integriranih teritorijalnih ulaganja (ITU mehanizma) na području Urbane aglomeracije Zagreb.
Najzahtjevniji objekt kompleksa svakako je dvorac koji kao zaštićeni spomenik kulture iziskuje posebnu pozornost, a iako je u početku izgledalo da će biti riječ o jednostavnijoj sanaciji, dublji uvid u stanje objekta pokazao je da je potrebna ozbiljna građevinska intervencija, zbog čega radovi traju dulje od planirane dinamike, pojašnjavaju u Gradu. Naglasak je stavljen na preciznu obnovu prema konzervatorskoj studiji, čime se osigurava da svaka zgrada zadrži autentičan izgled, dok se istovremeno priprema teren za modernu turističku namjenu.
Voditelj gradilišta Robert Gas napomenuo je da se zbog oštećenja od potresa objekt morao obnavljati iz temelja. Poseban trud uložen je u rekonstrukciju vinskog podruma, gdje su se lukovi zidali mjesecima kako bi bili identični izvornima.
Obnavljaju se i kukuružarnik, gospodarska zgrada te Kuća Marof. Gospodarska zgrada zamišljena je kao multifunkcionalni prostor namijenjen promociji lokalnih proizvođača, a tijekom radova otkrivena je i povijesna ledenica. U Kući Marof smjestit će se Turistička zajednica s interpretacijskim i multimedijalnim centrom za posjetitelje, a uredit će se i mali vanjski amfiteatar za događanja na otvorenom. Gradonačelnik je podsjetio i da su iz Europskog fonda za regionalni razvoj, putem Interreg programa prekogranične suradnje Slovenija – Hrvatska, osigurana sredstva za njezino opremanje.
U tijeku je i sanacija zatvorenog odlagališta neopasnog otpada u Zaprešiću, projekta za koji su Gradu putem Nacionalnog plana oporavka i otpornosti dodijeljena bespovratna sredstva u iznosu od četiri milijuna eura.
– Zaprešić se može pohvaliti visokim standardom zbrinjavanja komunalnog otpada, no ulaganja kojima se unaprjeđuje sustav gospodarenja otpadom i doprinosi očuvanju okoliša te sigurnosti i kvaliteti života naših stanovnika naša su trajna odgovornost i obveza – rekao je Turk.
Sanacija zatvorene plohe od oko 60.000 četvornih metara uključuje gradnju sustava odvodnje i otplinjavanja, hidrantske mreže, završnog pokrovnog sloja i hortikulturno uređenje, pri čemu je naglasak na ozelenjivanju autohtonim biljnim vrstama, čime će se smanjiti emisije stakleničkih plinova te onemogućiti onečišćenje podzemnih i površinskih voda štetnim tvarima koje su nastale tijekom rada odlagališta.
– Trenutačno smo u fazi postavljanja brtvenih slojeva: geodrena za vodu, GCL-a te geodrena za plin, a započeli smo i postavljanje geomreže. Na nju dolazi sloj zemlje debljine jednog metra, a na vrh će se postaviti geopletivo. Nakon što se postave svi slojevi, slijedi hidrosjetva kako bismo ozelenili površinu i time projekt priveli kraju. Važno je dodati da ćemo ovdje imati i sustav otplinjavanja. Spaljivanjem odlagališnog plina na baklji spriječit će se širenje neugodnih mirisa, pri čemu neće nastajati štetni produkti sagorijevanja budući da se radi o tipskim bakljama koje propisuje Direktiva EU i koje su dimenzionirane u skladu sa svim mjerama zaštite okoliša – kazao je inženjer gradilišta Roko Knez.
Mjesto susreta
Pri kraju je pak projekt preuređenja Društvenog doma kojim su izvedeni radovi u potkrovlju objekta, a njima je obuhvaćeno uređenje zidova, stropova i stubišta, postavljanje PVC prozora te zamjena krova.
– Vodeći računa o ravnomjernom razvoju svih dijelova našega grada, u uređenje Društvenog doma u Ivancu Bistranskom uloženo je oko 500 tisuća eura. Kao srce Ivanca, dom će tako zadržati svoju tradicionalnu ulogu mjesta susreta, ali s poboljšanim izgledom, uvjetima boravka i funkcionalnošću – rekao je gradonačelnik Turk.