Izbornik
Naslovnica Gradovi Dubrovnik
Dubrovnik

Franković: Bespovratni fondovi EU nisu privilegij, već alat

storyeditor/2025-05-02/Park_Pile_radovi.jpg
1/6
Foto: Grad Dubrovnik Lazareti, Aglomeracija, Lapadska obala, OŠ Mokošica – sve su to konkretni primjeri kako europski novac može postati pokretač stvarnog razvoja
Grad Dubrovnik povukao više od 200 milijuna eura iz EU fondova i drugih bespovratnih izvora za kapitalna ulaganja koja su promijenila Grad

U posljednjem osmogodišnjem razdoblju, od 2017. do 2025. godine, Grad Dubrovnik, njegove tvrtke i ustanove, uspješno su povukli ukupno 203,854.389,30 eura bespovratnih sredstava iz europskih fondova i nacionalnih izvora.

Bolja kvaliteta života

Iz Grada Dubrovnika poručuju kako je po preuzimanju odgovornosti za upravljanje Gradom 2017. godine gradska uprava na čelu s gradonačelnikom Matom Frankovićem odlučno okrenula Grad Dubrovnik europskim fondovima koristeći dostupne mehanizme za provedbu razvojnih i kapitalnih projekata koji su znatno unaprijedili kvalitetu života građana te očuvali kulturnu i prirodnu baštinu, dok su smanjili pritisak na vlastita proračunska sredstva.Prvi veliki projekt realiziran sredstvima EU fondova bila je cjelovita obnova spomeničkog kompleksa Lazareta, nekadašnje karantene iz 17. stoljeća. Danas je to suvremeni kulturni i društveni prostor u kojem djeluju brojne udruge te se održavaju izložbe, koncerti i manifestacije, čime je povijesna jezgra grada obogaćena živim sadržajem.

Aglomeracija Dubrovnik, s ukupnom vrijednošću od 117 milijuna eura, predstavlja najveći pojedinačni projekt financiran EU sredstvima u povijesti grada. Riječ je o povijesnom ulaganju u sustav vodoopskrbe i odvodnje šireg gradskog područja, kroz koji je već provedena sanacija kanala mješovite odvodnje Straduna i stare gradske jezgre. Također je izvedeno zacjevljenje hidrotehničkog tunela kroz Srđ kojim se Dubrovnik opskrbljuje pitkom vodom iz pročistača u Komolcu, izgrađenog i financiranog u okviru istog projekta. Projekt obuhvaća više od 50 kilometara nove mreže.

Među većim projektima financiranim EU i nacionalnim sredstvima izdvaja se i rekonstrukcija te proširenje Lapadske obale, s novom šetnicom, biciklističkom stazom i infrastrukturom. Prvi veliki dom za starije osobe, ispod Opće bolnice, kapaciteta za više od 200 korisnika, gradi se uz sufinanciranje bespovratnim sredstvima. I rekonstrukcija te dogradnja OŠ Mokošica, posljednje gradske škole koja prelazi na rad u jednoj smjeni, također je omogućena kroz fondove.

Ulaganja u parkove Gradac, Pile i Platana, izgradnja Park & Ride sustava na Pobrežju te nabava električnih autobusa dio su programa ITU mehanizma, putem kojeg je Gradu kao središtu Urbanog područja Dubrovnik na raspolaganju 22 milijuna eura. Uz EU sredstava nabavljeno je 29 novih autobusa, a uskoro stiže i 14 električnih.

Održivost, uključivost

– Lazareti, Aglomeracija, Lapadska obala, OŠ Mokošica – sve su to konkretni primjeri kako europski novac može postati pokretač stvarnog razvoja. Fondovi Europske unije nisu privilegij, oni su alat. Mi smo taj alat iskoristili pametno i odgovorno. Vizija Dubrovnika koju slijedimo temelji se na održivosti, uključivosti i otpornosti, a upravo su europska sredstva ta koja nam omogućuju da te riječi pretvorimo u stvarnost – u školama, na ulicama, u vodi koju pijemo i kvaliteti života koju podižemo iz dana u dan – rekao je gradonačelnik Dubrovnika Mato Franković.

storyeditor/2025-04-17/VS208853.JPG Skalini su parcijalno sanirani 90-ih godina zbog direktnih pogodaka agresorskih projektila Povijest pod nogama: nakon zidina, skalini od Jezuita su najposjećeniji storyeditor/2025-04-04/Park__n__Ride.jpg Auto na Pobrežju, besplatan autobus do grada Pokrenut postupak za izvođača Park 'n' ride sustava storyeditor/2025-04-04/Ugovori_OSI.jpg "Cilj i želja je da u idućoj godini osnujemo i Paraolimpijski dubrovački savez sportova" Povećana sredstva za sportske programe osoba s invaliditetom