Izbornik
Naslovnica Gradovi
Varaždin

Izložen javni stup srama za nepoštene trgovce i prijestupnike

Stup sramote u Varaždinu
Foto: Gradski muzej Varaždin
Analiza stupa, posebno muških glava, i usporedba sa sačuvanim sličnim stupovima srama u Hrvatskoj i susjednim zemljama, upućuje na mogućnost da je vinički pranger nastao i prije 1643. godine, možda čak i u pretkršćansko vrijeme

Kameni spomenik pranger (stup sramote) iz Vinice izložen je u Gradskom muzeju Varaždin kao dio postava kulturnopovijesnog odjela u Starom gradu.  Pranger je, pojašnjavaju u Gradskom muzeju, njemački izraz za stup sramote ili sramotište za javno izvrgavanje ruglu osobe koja je počinila neki prijestup.

- Takvi stupovi postavljali su se u europskim gradovima i trgovištima u 12. i 13. stoljeću i služili su za javno kažnjavanje prijestupnika, koji su bili privezani uz stup i izvrgnuti javnoj osudi. Na cjelodnevno stajanje uz stup srama najčešće su bili osuđivani trgovci koji su zakidali na mjeri, ali i osobe osuđene za različite lakše prijestupe - kažu u Gradskom muzeju.

Vinički pranger, visok 285 centimetara, ispočetka se nalazio u viničkoj utvrdi iz koje je bio premješten na ulaz u park Opeka, potom u dvorište kurije Patačić i na kraju na središnji gradski trg. Oblikovan je kao trostrani kameni stup sličan obelisku. Ima i nosač za okruglu kamenu posudu za mjerenje žita i sličnih namirnica. Na svakoj plohi stupa u gornjem dijelu nalazi se po jedna isklesana glava muškarca s brkovima izvedena u visokom reljefu. Uz središnji lik nalazi se uklesana godina 1643. i l tekst na latinskom koji u prijevodu znači "mjerite pošteno " ili "držite pravednu mjeru".

Analiza stupa, posebno muških glava, i usporedba sa sačuvanim sličnim stupovima srama u Hrvatskoj i susjednim zemljama, upućuje na mogućnost da je vinički pranger nastao i prije 1643. godine, možda čak i u pretkršćansko vrijeme.

- U tom slučaju su mjerna posuda, prigodni latinski tekst i godina 1643. kasnije dodani na stariji spomenik, koji je dobio novu namjenu kao stup srama - pojašnjavaju stručnjaci. Kako bi se se zaštitio od nepovoljnih atmosferskih uvjeta u sklopu projekta DETOX – Ruralna detoksikacija upoznavanjem bogatstva kulturne baštine, koji se provodi u okviru programa INERREG Slovenija-Hrvatska i financira iz Europskog fonda za regionalni razvoj, izrađena je replika, a originalni pranger bit će ponovno vraćen u Vinicu kad se za njegov trajni smještaj osigura odgovarajuća lokacija, kažu u Gradskom muzeju Varaždin, koji je izvornik izložio u manjem tvrđavskom dvorištu koje vodi u lapidarij s kamenim spomenicima.