Izbornik
Naslovnica Gradovi Zaprešić
Radovi na projektu “ZA čisto i bistro” u Zaprešiću traju već godinu dana

Izvedeno čak 1200 priključaka na sustav javne odvodnje

Foto: Zaprešić
Na terenu je oko 30 radnih ekipa sedam izvođača radova, koji imaju i podizvođače

Radovi na projektu “ZA čisto i bistro”, kojem je cilj poboljšanje vodno-komunalne infrastrukture aglomeracije Zaprešić, traju već godinu dana.

– U fazi smo kada aktivnosti koje provodimo  postaju vidljive našim građanima. Obujam radova je velik, često se radi o zahvatima koji su kompleksni što ponekad utječe i na trajanje njihova izvođenja. Posebno smo ponosni što znamo da smo završetkom i najmanjeg segmenta u sklopu projekta korak bliže k boljem i kvalitetnijem životu ljudi s ovog područja – rekao je Domagoj Mikuš, direktor Vodoopskrbe i odvodnje Zaprešić d.o.o.

Do kraja 2023.

Radovi u okviru projekta “ZA čisto i bistro” započeli su u siječnju 2021. godine, a dosad je položeno više od 67.000 metara cijevi, ugrađeno više od 1600 okana i izvedeno 1200 priključaka na sustav javne odvodnje. U sklopu projekta Vodoopskrba i odvodnja 
Zaprešić d.o.o. nabavila je i četiri vozila za održavanje i nadzor sustava odvodnje – specijalno vozilo za čišćenje sustava odvodnje, vozilo za CCTV inspekciju sustava koje omogućava lociranje nepravilnosti kako bi se izvršile potrebne sanacije cjevovoda te dva specijalna vozila za pražnjenje sabirnih jama, čija ukupna vrijednost iznosi 10,354.937,50 kuna s uključenim PDV-om.

Ukupna vrijednost projekta iznosi gotovo 700 milijuna kuna, od čega se 92 posto sufinancira sredstvima EU, Ministarstva zaštite okoliša i energetike te Hrvatskih voda, dok će ostatak podmiriti Grad Zaprešić i općine. Radovi obuhvaćaju gradnju kanalizacije u vanjskim  naseljima, rekonstrukciju, dogradnju i sanaciju sustava odvodnje, rekonstrukciju i dogradnju mreže, dogradnju uređaja za pročišćavanje na 3. stupanj pročišćavanja te nabavu opreme za održavanje sustava, što će omogućiti nadzor i kontrolu gubitaka na mreži te osigurati racionalnije korištenje vode.

Naposljetku, provedba projekta će pridonijeti očuvanju zdravlja ljudi, zaštiti izvorišta vode za piće i na kraju, zaštiti vodnih resursa i okoliša.

Planirani završetak projekta je 31. prosinca 2023. Napominje se da je riječ o dosad najvećem i vrlo zahtjevnom infrastrukturnom 
projektu koji se dugo iščekivao.

Sedam izvođača

Na terenu je trenutačno tridesetak radnih ekipa sedam različitih izvođača radova, koji još imaju i svoje podizvođače. Koordinacija 
iziskuje velik napor, a ekipama često ni vremenske prilike ne idu u prilog.

– Zato zahvaljujemo  građanima na dosadašnjem razumijevanju i molimo za razumijevanje tijekom nastavka provedbe ovog velikog projekta koji zaista iziskuje mnogo strpljenja, ali će naposljetku i podići vodnokomunalni standard na znatno kvalitetniju razinu – kaže Mikuš.