Završilo je sedmo izdanje projekta Sinergija znanja Grada Zaprešića i Veleučilišta Baltazar Zaprešić za 2025. godinu (SING 2025). Na završnim prezentacijama su uz studente stručnog diplomskog studija Projektnog menadžmenta (online studij), prisustvovali predstavnici Grada Zaprešića te Veleučilišta Baltazar Zaprešić.
Digitalne kompetencije
Projekt SING pokrenut je početkom 2019. godine potpisivanjem sporazuma o suradnji između Grada Zaprešića i Veleučilišta, vezano za razvoj primijenjene znanstvene, obrazovne i druge suradnje od zajedničkog interesa. Grad je prepoznao potencijal Veleučilišta na kojemu studenti stječu znanja s područja projektnog menadžmenta te im je u sklopu studijskog programa ponudio razradu ideja koje razmatra kao potencijalne razvojne projekte grada Zaprešića.
– Razradom konkretnih projekata studenti projektnog menadžmenta stječu dodatna praktična znanja, a Grad dobiva projektnu dokumentaciju na temelju koje kasnije može krenuti i u realizaciju predloženih projekata s ciljem daljnjeg rasta i razvoja Zaprešića. Do sada je kroz SING prošlo 314 studenata, koji su pripremili ukupno 72 projektna prijedloga – naveo je u izvješću doc. dr. sc. Zlatko Barilović, voditelj stručnog diplomskog studija projektnog menadžmenta.
Ove godine u radu na projektima sudjelovala su 42 studenta projektnog menadžmenta, podijeljeni u devet timova pod mentorstvom nastavnika Marka Šimca i Karla Jurača. Projektna područja unutar kojih su studenti razvijali projekte bila su Europski zeleni plan, Održivi razvoj, Poduzetništvo i Turizam. Studenti primjenjuju znanja, vještine i sposobnosti koje su potrebne svakom modernom voditelju projekata, napominje Barilović. Od studenata se očekuje istraživački rad te procjena izvedivosti projekta i mogućnost njegove praktične primjene. Sve prethodno navedeno itekako je bitno za njihov profesionalni razvoj u struci projektnog menadžmenta. Projekt SING pridonosi i razvoju digitalnih kompetencija svih uključenih studenata koji svoje radionice organiziraju i putem platforme MS Teams i sustava Baltazar (Moodle) te na taj način uklapaju komunikacijske i kolaboracijske alate u već postojeću IT potporu koju koriste na online studiju projektnog menadžmenta.

Također, na kolegijima se služe i najsuvremenijim alatima za projektni menadžment kao što je Oracle Primavera te primjenjuju metodologiju Europske komisije. U jakoj konkurenciji pobjedu je odnio tim u sastavu Irena Dragičević, Karmela Marković, Davor Raspasović, Goran Vesenjak i Ivan Hribar, koji su pripremili projekt pod nazivom "Pametni pješački prijelazi u gradu Zaprešiću". U finalnom dijelu natjecanja našao se i projekt "DIGIT4GREEN – Digitalna platforma za zelenu tranziciju" (Ivana Pleša Kelek, Karla Jandrok, Iva Palijan, Stjepan Petrović) te projekt "Radim i raste(m) – Dječji vrtić za djecu samozaposlenih majki" (Ivana Zelembrz, Ievgeniia Trucek, Klementina Roginić).
Kao stručna praksa
Svim studentima koji su sudjelovali u projektu dodijeljene su i potvrde Grada Zaprešića, koje će iskoristiti u kontekstu reguliranja stručne prakse na studiju projektnog menadžmenta, dok je pobjednički tim dodatno nagrađen i prigodnom novčanom nagradom Grada.
– Ova gesta priznanja i podrške Grada ističe važnost i vrijednost projekta SING i potiče studente na daljnje usavršavanje i angažman u području projektnog menadžmenta. Stručni diplomski studij projektnog menadžmenta kreiran je tako da pruža studentima priliku primijeniti teorijska znanja iz područja projektnog menadžmenta u stvarnom okruženju, potičući kreativnost, timski rad i praktične vještine koje su ključne za uspješno vođenje projekata u njihovim budućim profesionalnim karijerama – zaključio je Barilović.
Studentima su čestitke ispred partnerskih organizacija prenijeli gradonačelnik Grada Zaprešića Željko Turk i izv. prof. dr. sc. Ivan Ružić, dekan Veleučilišta Baltazar Zaprešić. U tijeu su upisi nove generacije studenata na ovaj stručni diplomski studij.