Kako je u uvodnoj riječi naglasio glavni urednikPoslovnog dnevnika Mislav Šimatović, labinski Poslovni uzlet 18. je po redu od ukupno 30 koliko ih će biti organizirano ove godine. „Prepoznali smo vrijednost malih i srednjih poduzetnika u ukupnom hrvatskom gospodarstvu jer upravo oni s 50 posto sudjeluju u kreiranju BDP-a te zapošljavaju 65 posto ukupnog broja zaposlenih. Manifestacije Poslovnog uzleta zamišljene su kao snažan alat koji će malom i srednjem poduzetništvu dodatno podići konkurentnost kako na domaćem tako i europskom tržištu“, naglasio je Šimatović.
Lorena Brgić, vd. pročelnice Upravnog odjela za gospodarstvo Istarske županije, smatra kako nije slučajnost da se Poslovni uzlet održava upravo u Labinu s obzirom da se radi sredini koja je među prvima prepoznala važnost ulaganja u poduzetničku infrastrukturu. „Istarska županija od svog osnivanja kroz različite mjere potpomaže razvoj poduzetničke klime. Uspješna suradnja privatnog i javnog sektora na čijem smo razvoju sustavno radili čini nas ponosnima i pokazuje da smo na dobrom putu. Zadovoljna sam i što na ovakvim poslovnim događanjima vidim mnogo zainteresiranih mladih lica jer sam sigurna da je pred nama svijetla budućnost“, kazala je Brgić.
Da Labin može poslužiti kao svijetli primjer drugima složio se i Tulio Demetlika, gradonačelnik grada Labina. Ovaj je grad, nekoć veliki industrijski centar, unatrag nekoliko desetaka godina doživio ekonomski krah što je pred lokalnu samoupravu stavilo velike izazove. „Zajedno s poslovnim bankama, a svakako i zahvaljujući spremnosti gradske uprave da u svakom trenutku pomogne, uspjeli smo revitalizirati Labin i okolicu. U jednom smo trenutku izgubili većinu radnih mjesta, no pronašli smo dovoljno snage i potaknuli male i srednje poduzetnike. Naše industrijske zone danas im omogućavaju dobar zamah u razvoju, a rezultati njihova uspjeha održavaju na regiju u cjelini. Jedna smo od najrazvijenijih županija i daljnjom sinergijom planiramo doći do još boljih rezultata“, poručio je gradonačelnik.
U nastavku takva pozitivna trenda malim i srednjim poduzetnicima uvelike može pomoći Hrvatska banka za obnovu i razvitak (HBOR), čiji je rad i strukturu predstavila voditeljica HBOR-ova područnog ureda za Istru, Cinzia Zuban. Istarska razvojna agencija (IDA) u suradnji s HBOR-om tako osigurava jamstveni fond i paket mjera koje će poduzetničkim idejama omogućiti kvalitetan tržišni plasman. U prvom su redu poduzetnicima namijenjeni povoljni krediti koji podrazumijevaju duže rokove otplate, niže kamatne stope od 2,4 ili 6 posto te modele financiranja uz podjelu rizika. „Poduzetnicima na ovaj način povećavamo šanse za tržišnu i financijsku stabilnost, a u konačnici potičemo i osnažujemo konkurentnost hrvatskog gospodarstva“, zaključila je Zuban.