U okviru Dječjeg tjedna samoborska gradonačelnica Petra Škrobot prošlog je utorka u gradskoj vijećnici održala sastanak s predstavnicima učenika sedmih razreda svih pet osnovnih škola na području grada. Dječji tjedan tradicionalna je godišnja akcija i aktivnost posvećena djeci koja se obilježava od 1953. godine, a inicijator je Savez društava Naša djeca Hrvatske.
Pravo na komunikaciju
Trajni su ciljevi Dječjeg tjedna usmjeriti pozornost najšire javnosti prema ostvarivanju prava, potreba i aktivnosti s djecom i za djecu, organizirati u tim danima posebne i prigodno odabrane igre, priredbe i stvaralačke aktivnosti djece i za djecu, pokrenuti nove akcije od šireg značaja za razvoj i odgoj djece, kao i poticati volonterski društveni i stručni rad odraslih s djecom te aktivnu participaciju djece u aktivnostima lokalne zajednice i šire.
– Drago mi je što ste se okupili ovdje povodom Dječjeg tjedna. Nadam se da ćemo se u budućnosti družiti češće i da ćete me informirati o tome što vas muči i što biste voljeli vidjeti u svom gradu kako bi vam odrastanje bilo što ljepše i ispunjeno raznim aktivnostima. Uvijek ću vas rado saslušati i sigurna sam da ćemo do sljedećeg susreta imati konkretne rezultate ovoga o čemu smo razgovarali – istaknula je Petra Škrobot.
Članovi Dječjeg foruma iznijeli su potrebe svojih vršnjaka, a među njima su bolja i kvalitetnija školska kuhinja, umanjenje članarina sportskih klubova, dodatni skate parkovi i mjesta za igru, nastava u prirodi i mogućnost sudjelovanja u odabiru destinacije školskih putovanja, biciklistička staza povezana s okolnim naseljima kao i uvijek tražen bazen na području Samobora.
U sklopu Dječjeg tjedna u Gradskoj knjižnici, na Odjelu za djecu i mlade postavljena je komunikacijska ploča s ciljem da sva djeca ostvare pravo na komunikaciju jer knjižnica je mjesto u kojem svatko može ostvariti svoje potencijale te se u prostoru osjećati ugodno, prihvaćeno i poštovano.
– U tjednu kad obilježavamo dječja prava, ističe se osnovno pravo svakog djeteta i svake odrasle osobe, pravo na komunikaciju – istaknula je knjižničarka Silvija Turk.
Alat u interakciji
Komunikacijska ploča služit će svim korisnicima koji ne razumiju jezik ili ne mogu komunicirati putem govora, kao sredstvo komunikacije s pomoću kojeg mogu pokazati na simbole te tako prenijeti poruku o tome što im je potrebno, što žele raditi, kamo žele ići te pokazati kako se osjećaju. Također, ona služi za interakciju između sudionika jer je alat koji se koristi u dvosmjernoj komunikaciji. Postavljena ploča prilagođena je aktivnostima u prostoru knjižnice i potrebama korisnika.
Ovu inicijativu pokrenuli su Gradska knjižnica Samobor i Dječji forum grada Samobora uz stručnu podršku Matee Ognjenović s Nastavno-kliničkog centra zagrebačkog Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta, a uime Grada predstavljanju je prisustvovao i zamjenik gradonačelnice Petar Burić.