Svečanosti službenog otvorenja Zavičajnog muzeja Našice u višenamjenskoj dvorani dvorca Pejačević nazočili su ministrica Nina Obuljen Koržinek i brojni ugledni gosti među kojima su bili i saborska zastupnica Nataša Tramišak, izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora te saborski zastupnici Goran Ivanović i Vladimir Bilek, zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić, Marcus Pejacsevich i Nikola Adamovich, potomci obitelji Pejačević, zatim počasni građanin Grada Našica Vladimir Šeks te mnogi drugi uvaženi gosti i djelatnici slavonskih muzeja.
Ostavština obitelji Pejačević
Ministrica je istaknula kako dvorac Pejačević ima veliku baštinsku i simboličku vrijednost za hrvatsku kulturu.
– Zahvaljujem ravnateljici Lučevnjak, gradonačelniku i svima koji su sudjelovali u realizaciji ovog projekta. Ovo je važan dan za grad Našice i hrvatsku kulturu zbog svega što su velikani obitelji Pejačević ostavili hrvatskoj kulturi, pri čemu se najviše ponosimo skladateljicom Dorom Pejačević i njezinom ulogom u hrvatskoj i europskoj glazbi. Nadam se da će ovaj dvorac, koji je i prije obnove privlačio pozornost posjetitelja, postati mjesto okupljanja na kojemu će se realizirati brojne izložbe i muzejski programi, ali i mjesto koje će privlačiti posjetitelje iz svih dijelova Hrvatske kako bi upoznali bogatu baštinu Našica i ostavštinu obitelji Pejačević – rekla je ministrica Obuljen Koržinek.
Saborska zastupnica Nataša Tramišak izrazila je zadovoljstvo što može biti dio ovoga događaja. Kako je rekla, u Osječko-baranjskoj županiji postoji važna kulturno-povijesna baština i brojne znamenitosti, a velik dio toga ostavština je upravo obitelji Pejačević.
Na vrhuncu moći
– Zaista je lijepo vidjeti da se ta baština kao dio našeg nacionalnog i kulturnog identiteta obnavlja, dobiva svoju svrhu i čini naše gradove boljima i ljepšima. Kada govorimo o Našicama, ovaj dvorac smješten je u samom središtu i čini ga posebnim biserom ne samo grada nego i Osječko-baranjske županije zajedno s franjevačkim samostanom i crkvom sv. Antuna Padovanskog. Našice su mjesto koje treba posjetiti, a vjerujem da će se dvorac koristiti na dobrobit i ponos svih građana – izjavila je Tramišak.
Gradonačelnik Krešimir Kašuba podsjetio je na proces obnove kulturne baštine koja predstavlja identitet grada, a priča je započela 2015. godine kada je Grad otkupio dvorac od obitelji Pejačević. Godine 2019. potpisan je ugovor o obnovi koja započinje 2021. godine. Njome su bili obuhvaćeni Veliki i Mali dvorac, Grögerova vila i kapela obitelji Pejačević u kojoj se nalazi i obiteljska kripta. Projekt obnove bio je vrijedan gotovo 13 milijuna eura, a 85% sufinanciran je sredstvima EU fonda za regionalni razvoj.
Tako se Zavičajni muzej Našice nakon tri godine vratio u svoje sjedište u kojemu je bio i prije pola stoljeća kada je 3. listopada 1974. godine osnovan. Našički muzej brendirao se prema priči o obitelji Pejačević kroz koju se, ambijentalno uređenim salonima, vratio u vrijeme na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće kada su Pejačevići bili na vrhuncu društvene i političke moći. Stoga je ravnateljica Zavičajnog muzeja Silvija Lučevnjak našički dvorac s pravom nazvala "mali Trakošćan".