- Neću podnijeti ostavku na mjesto dogradonačelnice, a takav zahtjev SDP-a smatram običnim politikanstvom. Naime, niti Povjerenstvo za sukob intreresa nije mi izreklo nikakvu kaznu. Moj je propust, po njima, što se, kao predsjednica Povjerenstva, nisam izuzela iz glasovanja kada se raspravljalo o dodjeli novca Grada za subvenciju kredita, između ostalih, i tvrtki Eurotrade kojoj sam suosnivač. Povjerenstvo je navelo kako nikava procedura nije prekršena, niti zakon, nije bilo zlouporabe položaja i ovlasti, već da je 'narušen vanjski dojam o nepristranosti dužnosnika' - kazala je Marina Kolaković, HSS-ova dogradonačelnica Karlovca.
Njenu ostavku ne traži niti gradonačelnik Damir Jelić, koji je rekao da je u postupku bilo sve čisto, nitko nije oštećen niti se ikome pogodovalo, a pogreška M. Kolaković je minorna.
Ugovor upućen DORH-u
Dogradonačelnica Kolaković od siječnja više ne sudjeluje u radu Povjerenstva koje je, na prijedlog banaka koje su izdavale kredite, odlučivalo o tome hoće li tvrtkama pomoći subvencijama kamata na kredite.
- Od 2009., od kada sam bila na čelu Povjerenstva, odobrili smo više od 130 zahtjeva i dali 1,4 milijuna kuna za subvenciju kamata za kredite poduzetnicima. Svima, za koje je banka podnijela zahtjev, odobrili smo subvenciju, pa bi odbijanje tvrtke Eurotrade bilo diskriminirajuće, samim tim što ih nije predložio Grad, već banka. Neću se žaliti na odluku Povjerenstva, jer smatram da nema smisla - dodala je Kolaković.
Ugovor između banke, Grada i tvrtke upućen je DORH-u koji će procijeniti jeli bilo kršenja propisa. Ukoliko se kršenje utvrdi, tvrtka će morati vratiti 1.622 kune, koliko su dobili od Grada za subvenciju kamate na kredit.
- Ne znam i nisam sigurna kako bih danas postupila da se nađem u istoj situaciji, ali tada sam smatrala da bi bilo licemjerno ne glasati kod donošenja odluke jer svi su znali da sam suosnivačica tvrtke i da nisam ja predložila tvrtku već banka. Dakle, ne glasovati bilo bi oportuno, meni ne bi priuštilo neugodnosti i određenu hajku, ali smatram da dužnosnici trebaju stajati iza svojih odluka, da su time vjerodostojni kod građana – zaključila je Kolaković.
Sličan slučaj dogodio se i Gordani Lipšinić, gradonačelnici Ozlja koja je prije nekoliko mjeseci kažnjena s iznosom od 10.000 kuna po odloci Povjerenstva za sukob interesa jer je građevinska tvrtka njenog supruga odradila neke poslove koje je financirao Grad. G. Lipšinić žalila se na odluku i vodi Upravni spor.