Više od 100 sadnica jabuka, šljiva, krušaka, trešanja, marelica i borovnica posađeno je u prvom javnom urbanom voćnjaku, otvorenom u sklopu projekta koji provodi JYSK u suradnji s Gradom i gradskom Turističkom zajednicom. Za održavanje voćnjaka brinut će se djelatnici Komunalca Samobor.
Prirodne oaze
– Uspješni primjeri urbanog voćarstva u Danskoj potaknuli su nas da iste principe održive prakse integriramo u Hrvatskoj. S obzirom na klimatske promjene s kojima se suočavamo posljednjih godina, integracija prirodnih resursa u urbane sredine nikad nije bila važnija, a urbani voćnjak najbolji je takav primjer. Mi u JYSK-u trudimo se biti uključeni u lokalne zajednice, ali nam je posebno drago kada su uključene sve skupine društva i kad je to prepoznato – rekla je Zvjezdana Sirk Novak, menadžerica komunikacija za JYSK Slovenija, Hrvatska, BiH i Srbija.
Urbani voćnjaci stvaraju prirodne oaze u gusto naseljenim urbanim područjima, a sve su češća praksa u europskim gradovima. Uz Veliku Goricu, Samobor je jedan od prvih gradova u Hrvatskoj koji je to prepoznao, a javni urbani voćnjak nalazi se u blizini DV Grigor Vitez i OŠ Bogumila Tonija te će služiti kao sjajno mjesto za nastavu u prirodi i edukaciju na terenu.
– Iznimno mi je drago što je Samobor dobio javni voćnjak, prostor koji promiče održivost, povezuje zajednicu i potiče odgovoran odnos prema prirodi. Voćnjak će doprinijeti očuvanju bioraznolikosti, ozelenjivanju ovog prostora, kvaliteti zraka, ali i postati otvoreno mjesto za učenje i druženje. Vjerujem da će služiti i kao prostor edukacije za djecu i odrasle, a ovdje će učiti o važnosti domaće hrane, zdravoj prehrani i zajedničkoj brizi za okoliš. Veseli me što će naši građani moći slobodno ubrati domaće voće i uživati u zdravim plodovima prirode koju smo dužni čuvati. Zahvaljujem svima koji su sudjelovali u realizaciji ovog vrijednog projekta – istaknula je gradonačelnica Petra Škrobot.

Više od 100 voćaka posađeno je u Ulici Ivana Gundulića pokraj Gradskih vrtova, nasuprot Javne vatrogasne postrojbe. Riječ je o lokaciji koja je lako dostupna građanima. Ovaj javni voćnjak okuplja stare sorte voćaka, karakteristične za kontinentalnu Hrvatsku i poznate po svojoj otpornosti, a otvoren je svim građanima koji mogu slobodno ubrati plodove i uživati u njima.
Koristit će se za edukaciju
– Posađeni voćnjak održavat će se na posve prirodan način, uz minimalnu zaštitu u razdoblju mirovanja biljaka. Njegovat će se korisna fauna u voćnjaku radi oprašivanja biljaka, ali i kontrole štetnika, postavljeno je nekoliko hotela za kukce. Voćnjak će se koristiti za edukaciju djece, ali i ostalih zainteresiranih za orezivanje i održavanje voćnih vrsta pa pozivamo sve zainteresirane građane koji se žele uključiti u održavanje voćnjaka da nam se jave – poručila je rukovoditeljica Sektora usluge održavanja grada Violeta Gjurkin, dipl.ing.agr.
JYSK u Hrvatskoj već dulji niz godina provodi brojne održive inicijative s ciljem ozelenjivanja gradova i podizanja kvalitete života u sredinama u kojima posluje, a isto tako potiče i svoje zaposlenike da pozitivno utječu na promjene.