
Kako bi pomogao mladima u nošenju sa životnim izazovima, Grad je u suradnji s gradskim Crvenim križem i Centrom za mlade Bunker pokrenuo Savjetovalište za mlade.
Riječ je o besplatnoj psihološkoj i emocionalnoj podršci namijenjenu učenicima i mladima s područja Samobora.
Ključ je u prevenciji
– Prepoznali smo potrebu za sustavnom podrškom mladima te kroz rad Vijeća za prevenciju donijeli akcijski plan usmjeren na poboljšanje mentalnog zdravlja mladih, sprečavanje vršnjačkog nasilja te smanjenje distribucije i konzumacije sredstava ovisnosti. Pokretanjem Savjetovališta za mlade koje će služiti kao sigurno mjesto podrške i besplatne stručne pomoći ispunit ćemo sve zadane ciljeve akcijskog plana. Na temelju istraživanja o mentalnom zdravlju mladih, koja su provedena na lokalnoj i nacionalnoj razini, jasno je da potreba za Savjetovalištem itekako postoji, a znamo da postoji i potreba za psihološkom podrškom u školama, a, nažalost, nema sluha na državnoj razini za to da se zaposle dodatni stručnjaci. Grad Samobor već se godinama susreće s odbijenicama Ministarstva obrazovanja na zahtjeve za dodatna zapošljavanja stručnjaka. Savjetovalište će biti podrška stručnim djelatnicima u osnovnim školama. Ključ je u prevenciji i nadam se da će i ostali gradovi slijediti naš primjer. Treba spomenuti kako se reagira tek kada se nešto dogodi, a ovo Savjetovalište je dobar primjer preventivnog djelovanja – naglasila je gradonačelnica Petra Škrobot.
Savjetovalište je s radom započelo u ponedjeljak, a stručni tim čine psihologinja, socijalna pedagoginja i socijalna radnica. Radit će tri puta tjedno, utorkom, srijedom i četvrtkom od 17 do 20 sati u Ulici Miroslava Krleže 5. Usluge su dostupne učenicima koji dolaze uz školsku uputnicu, uz obavezan prvi dolazak u pratnji roditelja. Narudžbe se primaju putem maila savjetovaliste@crvenikrizsamobor.hr i telefona 01 3361 681 od 7.30 do 15.30.
Ravnateljica Crvenog križa Samobor, Anica Francetić Kufrin, naglasila je da Savjetovalište funkcionira kao podrška školama i roditeljima, s naglaskom na ranu intervenciju i holistički pristup. Početna procjena određuje daljnji tijek terapije koji može biti individualno ili s roditeljima. Planira se i suradnja s roditeljima te provedba radionica za razvoj socijalnih vještina i jačanje mentalnog zdravlja mladih, u čemu će sudjelovati i Centar za mlade Bunker.
Podrška mladima
– Svakodnevno se suočavamo s brojnim zahtjevima koje često ne možemo riješiti na vrijeme zbog ograničenih resursa. Uz Savjetovalište ćemo lakše odgovarati na potrebe učenika i spriječiti razvoj težih problema. Drago mi je da je Grad prepoznao potrebu za ovakvom podrškom mladima i stručnim službama škola te vjerujem da ćemo u konačnici postići cilj, a to je poboljšanje mentalnog zdravlja mladih – istaknula je socijalna pedagoginja Petra Ivković iz OŠ Bogumila Tonija. Pozvala je i roditelje na suradnju, a mlade u Samoboru da se bez straha od stigmatizacije jave u savjetovalište i potraže pomoć.