Uspješno je priveden kraju obilazak svih sisačkih osnovnih škola s ciljem edukacije djece o digitalnom nasilju u sklopu kampanje "Biram riječi bez mržnje". Posljednje su na rasporedu bile osnovne škole Sela, Viktorovac, Ivana Kukuljevića i 22. lipnja.
Odgovorno korištenje interneta
Inicijativa je usmjerena na suzbijanje vršnjačkog nasilja te poticanje odgovornog ponašanja na društvenim mrežama, s naglaskom na razvoj digitalne pismenosti i sigurnog korištenja interneta. Uz razgovor s učenicima poseban fokus stavljen je na prepoznavanje neprimjerenog sadržaja, razumijevanje utjecaja riječi u online komunikaciji te razvoj kritičkog promišljanja o sadržajima kojima su svakodnevno izloženi. Interaktivnim pristupom učenike se poticalo na empatiju, uvažavanje različitosti i nenasilno rješavanje sukoba.
I u ovome su obilasku bili gradonačelnik Domagoj Orlić, njegova zamjenica Sanja Mioković te načelnik Policijske uprave sisačko-moslavačke Alenko Vrđuka, čime je dodatno potvrđena važnost suradnje gradske uprave, obrazovnih institucija i policije u stvaranju sigurnijeg okruženja za djecu i mlade.
Istovremeno je u sklopu kampanje održana i stručna radionica posvećena izazovima s kojima se djeca i mladi susreću, a stručnjaci su govorili o mentalnom zdravlju, nošenju sa stresom, radu u kriznim situacijama. Istaknuto je kako prema dostupnim pokazateljima nasilje na internetu doživljava svako šesto dijete, što dodatno potvrđuje potrebu za kontinuiranom edukacijom i preventivnim djelovanjem.
– Digitalno nasilje jedan je od najvećih izazova s kojima se djeca danas susreću i zato je naša odgovornost pružiti im znanje, smjernice i podršku za sigurno i odgovorno korištenje interneta. Kampanjom "Biram riječi bez mržnje" obišli smo sve sisačke osnovne škole i poslali jasnu poruku da u našem gradu nema mjesta govoru mržnje, vrijeđanju i nasilju, bilo ono u stvarnom ili virtualnom prostoru – rekao je Orlić.
Siguran digitalni svijet
Grad će, kazala je dogradonačelnica Mioković, na jesen objaviti brošuru koja će objediniti radove učenika i stručnih djelatnika, njih više od 2800, nastale tijekom projekta, s ciljem promicanja kulture dijaloga, međusobnog poštovanja i suzbijanja govora mržnje na internetu.
– Ujedno je najavljeno kako Policijska uprava sisačko-moslavačka pokreće projekt "Moj siguran digitalni svijet", kao nastavak i nadogradnju aktivnosti započetih kampanjom "Biram riječi bez mržnje", s dodatnim naglaskom na sigurnost djece i mladih u digitalnom okruženju – istaknula je Mioković.