Ugovor o rekonstrukciji Palače Šećerane, nekadašnje upravne zgrade tvorničkog kompleksa Rikard Benčić i tvornica koje su mu prethodile na tom prostoru, s vrijednošću radova od 44,5 milijuna kuna, potpisali su u četvrtak u Rijeci gradonačelnik Vojko Obersnel i direktori ljubljanske tvrtke izvođača VG5 Nejc Hrastnik i Bojan Žvanut.
Obersnel je napomenuo kako je ova tvrtka u Rijeci dosad sudjelovala na rekonstrukciji sadašnje zgrade Muzeja moderne i suvremene umjetnosti te još nekoliko objekata, pa nema razloga sumnjati u kvalitetu radova i pouzdanost izvođača.
Troškovima rekonstrukcije treba pribrojiti i dodatnih milijun kuna za stručni nadzor koji će obavljati IGH, te 4,5 milijuna kuna za opremanje i ugradnju postava Muzeja grada Rijeke koji će tu djelovati nakon uređenja, a to će se podmiriti iz Gradskog proračuna, rekao je Obersnel.
Rekonstrukcija ove palače je dio projekta "Turistička valorizacija reprezentativnih spomenike riječke industrijske baštine", zajedno s brodom "Galeb" čije se uređenje očekuje uskoro, kazao je gradonačelnik. Napomenuo je da su, prije ovih radova, na palači provedeni istraživački, restauratorski i konzervatorski radovi, za što je gradska uprava izdvojila oko 12 milijuna kuna.
Pročelnica Konzervatorskog odjela u Rijeci Biserka Dumbović Bilušić ustvrdila je da je Palača Šećerane vrlo vrijedan primjerak reprezentativne, odnosno poslovne zgrade baroknog stila, građene prema visokim standardima arhitekture. Useljenje Muzeja grada Rijeke u palaču donijet će joj dodanu vrijednost, navela je.
Za ovaj projekt je putem javnog poziva Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU odobreno ukupno 68,9 milijuna kuna bespovratno iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Taj projekt se provodi u sklopu Operativnog programa "Konkurentnost i kohezija 2014. - 2020.". Dovršetak svih radova na palači očekuje se u ožujku 2020. godine,
Autorica idejnog projekta budućeg stalnog postava Muzeja grada Rijeke je dizajnerica Nikolina Jelavić Mitrović, nagrađivana autorica postava Gradskog muzeja Vukovar i Muzeja Sinjske alke.
Monumentalna građevina Palače Šećerane je izgrađena 1752. godine kao upravan zgrade rafinerije šećera, koju je utemeljila nizozemska kompanija sa središtem u Trstu te je zapošljavala gotovo 700 ljudi. Nakon toga ovdje je bila tvornica duhana a potom i tvornica motora "Rikard Benčić".
Palača Šećerane jedna je od najljepših i najvažnijih baroknih palača u Hrvatskoj. Unutrašnjost je bogato ukrašena zidnim oslicima i štukaturama, a istraživanja Hrvatskog restauratorskog zavoda dokazala su njenu povijesnu i umjetničku vrijednost. Zaštićeno je kulturno dobro od 1970. godine.